Anne adayı hamileliğin ilk belirtisinden doğuma kadar bedeninde oldukça fazla değişimler yaşamaktadır.

Meydana gelen bu hamilelik değişimleri rahimde, solunumda ve boşaltımda olmak üzere vücudun bütün kısımlarında görülür. Oluşan bu değişimler gebeliğe adapte olarak adlandırılır.
Ancak bu değişimlerde dikkat edilmesi gereken bir konu vardır. Meydana gelen farklılıklar gebelikten dolayı mı, yoksa anne ve bebek için zararlı bir durum mu olup olmadığını anlayıp gerekli tedavinin hemen uygulanması gerekir. Anne adayının gebelik süresince kendini iyi takip etmesi ve doktor kontrollerini aksatmaması hem kendi sağlığı hemde doğacak bebeğinin sağlığı için oldukça önemlidir.

Sizler için hekimlerin riskli gördüğü noktalardan bahsedeceğiz;

Vajinal kanamalar

Vajinal kanamalar hamileliğin dönemlerine göre bizlere gebelik hakkında mesajlar vermektedir. Eğer kanamalar hamileliğin ilk 3 ayında görülüyorsa bebeğin anne rahmine düşmesi sonucunda meydana gelen implantasyon kanaması olarak adlandırılır. Bu tür kanamalar uzun sürmez en fazla 1-2 gün içinde bitmektedir. Daha uzun sürmesi durumunda vakit kaybetmeden uzmanınıza danışmanız gerekir. Kanamalar hakkında bir diğer önemli nokta ise gebeliğin hangi döneminde olursa olsun uzun süren kanamalar ve kramlar büyük ihtimal düşük ile sonuçlanır. Bu gibi durumlarda da hemen bir hekime başvurmanız gerekir. Şunu aklınızdan çıkartmayın adet kanamaları hamile olmanız ile doğuma kadar biter bu nedenle hamilelik döneminde meydana gelen kanamalar önemlidir.

Yüksek Ateş

Hamile bir anne adayının vücut ısısı 37 ile 38 derece arasında olmalıdır. Bu değerlerin üstündeki vücut ısısı yüksek ateş olarak adlandırılır ve enfeksiyon riskini beraberinde getirdiğinden dolayı oldukça zararlıdır. Bebeğiniz ve sizin sağlığınız için bu gibi durumlarda hekime başvurmanız önemlidir.

Rahimde meydana gelen kasılmalar

Gebelik süresince rahimde meydana gelen kasılmalar genellikle hamileliğin son haftalarında olmaktadır. Eğer kasılmalarınız gebeliğin son haftasından önce arttıysa erken doğum riskine karşı hemen bir kadın doğum uzmanına danışmanız gerekir.

İdrar sırasında yanma olması

İdrarınızı yaparken yanma hissinin olması idrar yolu enfeksiyonlarının belirtilerinden biridir. Bu nedenle bu durumu ciddiye almalı ve doktorunuza gitmelisiniz.

Kusmalar

Kusmaların olması gebeliğin ilk 2.5 ayı içersinde görülebilir. Ancak bundan sonraki aylarda ağrılı ve uzun süre görülen kusmalar besin zehirlenmesi ihtimaline karşı dikkatle takip edilmelidir.