Yenidoğan bir bebek için anne sütü en ideal besindir. Bebeğin tüm ihtiyacı olan mineraller, vitaminler ve birçok besinler anne sütüyle karşılanır.

Beslenmenin yanında bebeği hastalıklara karşı koruyucu bir etkisi vardır. İlerde oluşacak astım, şeker hastalığı, kolestrol hastalığı gibi birçok hastalığa karşı koruyucu özelliği vardır. Anne için faydaları erken kanama riskini azaltır, annenin kalori tüketimini arttırır, ilerde yakalanma riski olan meme kanseri ve yumurta kanseri gibi hastalıkları azaltır.

Bebeğin anne sütünü 2 yaşına kadar alması gerekir. İlk 6 ay boyunca hiçbir katkı maddesi kullanılmadan sadece anne sütü, 6. aydan 2 yaşına kadarsa anne sütü + ek besinler kullanılmalıdır. 6. aydan 1 yaşına kadar anne sütü bebeğin yüzde 70 oranında kalori ve protein ihtiyacını, 1 yaşından 2 yaşına kadar ise yüzde 30 oranında ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Bebek sütten ne zaman kesilmelidir

Dünya Sağlık Örgütünün araştırmalarına göre bebeğin anne sütünü kullanma yaşı 2 olarak belirlemiştir. 2 yaşına kadar anne sütünün bebeğin bağışıklık sistemine oldukça faydası vardır. Bebeğin anne sütünden kesilmesi annenin kendini iyi hissettiği ve bebekle ortak verebileceği bir karardır.

Bebekler 2 yaşına kadar emzirilmelidir

Bu nedenle standart 2 yaşına kadar emzirme en iyisidir ancak annenin sağlık sorunları varsa, bebek anne sütünden başka bir besini kabul etmiyorsa veya annenin işe başlama durumu bulunuyorsa bunları dikkate alarak 6. aydan sonra bebek kontrollü olarak sütten kesilebilir.

Bebek memeden nasıl kesilir

Bebeği memeden kesmek o kadar basit bir olay değildir. Bebek için anne sütü hem biyolojik hemde piskolojik bakımdan oldukça önemlidir. Memeden kesme yöntemi için en önemli şart anne ve bebeğin hazır olması gerekir. Bebeğin anne sütünden bir anda kesilmesi uygun değildir. Bir anda bebeğe hayır artık anne sütü emmiyeceksin dediğinizde onu sevmediğinizi veya cezalandırdığınızı düşünüp bunalıma girebilir. Bebeğiniz 2 yaşına geldiyse, bazı öğünlerin yanına anne sütü pompayla çekilerek biberon veya bardağa konulabilir. İlk olarak öğle öğününde anne sütünden kesilip önce yemeği yedirdikten sonra bir miktar anne sütü verilebilir. Böylece bebeğe artık sütü memeden değil, büyüdüğü için bardak veya biberondan içebileceğini anlatmanız gerekir. En son akşam uyumadan önceki öğünde memeden kesilmelidir. Çünkü bebeğin anne ile bağının en iyi olduğu zaman uyumadan önceki vakittir.

Yani bebeği sütten kesmek aşamalı ve bebeği çok fazla zorlamadan yapılmalıdır. Bebeğin emme öğünleri azaltılarak yerine ek besinler getirilmeli yanında bardak veya bebek ufaksa biberon ile anne sütü verilmeli. Bebeği anne sütünden kesmeye gündüz öğünleriyle başlanıp en son akşam öğünlerinde bitirilmelidir.