Sarsılmış bebek sendromu özellikle bir yaşın altında olan çocuklarda kafanın öne arkaya hareketleri sonucunda meydana gelen kafa içi hasarıdır.

Bu kafa içi hasarı sanki düşme sonucu bebeğin kanama geçirmesi gibi kötü sonuçlar doğurabilir. Sarsırmış bebek sendromunun en fazla olduğu yaş aralıkları 2 ile 4 aylık arasında olan bebeklerdir.

Bebeklerde bu sendromun oluşması için ne kadar sarsıntı geçirmesi gerekir ? sorusunu merak ediyorsunuzdur. Yapılan araştırmalara göre bazı bebeklerde çok aşırı sallantı sonucu oluşabilirken bazı bebeklerde hafif bir sallantı ile oluşmaktadır.

Yenidoğan bebeklerin kafa yapısının tam gelişmemesinden dolayı içinde ki beynin hareketi yetişkinlere göre daha kolaydır. Bunun yanında boyun kasları kafasını sabit tutacak kadar kuvvetli olmadığı için sarsırmış bebek sendromuna yakalanması kolaydır.

Sarsılmış bebek sendromunun belirtileri

Sarsırmış bebek sendromunda en fazla hasar gören yer beyindir. Ancak beyin hasarının yarattığı kusma, baygınlık hissi, uykuya aşırı meyil dışında bebeklerde yemeğe karşı iştahsızlık, huzursuzluk gibi sanki beynin yarattığı bir etki değilmiş de gribal enfeksiyon yada gribal hastalıklar gibi bir tabloyla karşımıza gelebilir. Bu gibi durumlar ile karşılaştığınız da hemen bir hekime danışmanız gerekir.