Bebekler doğduktan sonra 6 ay boyunca sadece anne sütü içmeliler. 6. aydan sonra ek gıdalarla beraber 2 yıl daha anne sütü vermek bebek için oldukça faydalıdır.

6. ayın bitiminden sonralarda bebeğin ek gıdalara geçişi ve besin çeşitliliğinin sağlanması dikkat edilmesi gerekli hususlardan birisidir.

Ek besinlere geçildiği dönemde kalvaltıda neler olmalı

Kullandığınız mamanın içine bir kaç adet organik bebekler için satılan bisküvilerden veya evde kendi elleriniz ile yaptığınız ince bir dilim kek atın
Tuzsuz 1/2 dilim peynir
Bir çay kaşığı kadar zeytinyağı
Bir tane tatlı kaşığı kadar pekmez
İyi pişirilmiş 1/2 adet yumurtanın sarısı

Kış aylarına girdiğiniz sezonlarda bebeğinize sağlıklı sebze çorbaları yapabilirsiniz. Havuç, patates, lahana, pırasa gibi sebzeleri bir çorba kaşığı zeytinyağı ile karıştırarak güzel ve faydalı bir çorba yapabilirsiniz. Bebeğinizi sadece sulu çorbalara değil bir taraftanda pütürlü gıdalara alıştırmanız gereklidir. Bu şekilde bebeğinizi posa alımlarına alıştırmış olursunuz. Yapmış olduğunuz sebze çorbalarına 2 kez çekilmek şartıyla 30 gram kadar et ekleyebilirsiniz.

Katı gıdalara başlamış bebeğinize sebze çorbalarına alternatif olarak tel şehriyeli tavuk suyu yada baharat katılmamış yayla çorbası verebilirsiniz. Mercimek ya da tarhana çorbalasının 9. aydan itibaren yedirilmesi daha faydalıdır. 10. aydan sonra balık, makarna ve pilav gibi katı besinleri yavaştan bebeğinize verebilirsiniz.

Bebeğinizi bu besinlerden uzak tutun

Herhangi bir hastalığı yoksa diyet ürünleri tüketmek bebek için zararlı olabilir. Bebekleri salam ve sosis gibi et ürünlerinden, dondurulmuş konserve ürünlerinden, baharatı bol olan besinlerden, çikolata ve inek sütü gibi yiyeceklerden uzak tutmanız gereklidir.