Şeker hastalığına yakalanma oranı her geçen gün artmaktadır. Şeker hastalığı bir anda ortaya çıkan bir hastalık değil temelleri yaşadığınız yıllar içinde atılmaktadır.

Doğru ve dengeli bir beslenme ile hem kendinizi hemde bebeğinizi bu hastalıktan koruyabilirsiniz. Kendisi şeker hastası olan ebeveynler çocuklarının kaderininde aynı olacağını sanırlar. Fakat hemen pes etmelerine gerek yok. Önemli önlemleri alarak yaşamınız boyunca bunları uygulayın.

Bir diyetisyenden yardım alın

Bir şeker hastası için en iyi tedavi yöntemi beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesidir. Kendi beslenme alışkanlığını oluşturan birey ilerde bebeğininde beslenme alışkanlığı oluşturmasına destek olur. Şeker hastaları için yediklerinin ölçüleri ve içerikleri oldukça önemlidir. Bu konuda bir diyetisyenden yardım alarak doğru beslenme şeklinizi oluşturabilirsiniz.

Yemek porsiyonlarına dikkat edin

Ebeveynlerin en fazla yaptığı yanlışlardan biri kendi tabağına koyduğu yemek miktarı kadar çocuklarınında tabağına koymalarıdır. Çocukların miğdeleri sizinkilerin yarısı yada üçte biri kadardır. Aç kalır düşüncesinden sıyrılmanız gerekli.

Sağlıklı atıştırmalıklar şeker hastalığına faydalı

Kadınların hepsinin bildiği birşey vardır atıştırmalıklar kilo aldırır. Evet bu kanı doğrudur ancak yararlı atıştırmalıklar ile çocuğunuzun hem kan şekerinin bir anda yükselmesini hemde aşırı kalori almasını önleyebilirsiniz. Bu atıştırmalıklar pasta, cips, kek veya şekerli ürünler değildir. Meyve, peynir, yoğurt ve kaşarlı tost gibi atıştırmalıklar sizi şeker hastalığından koruyabilir.

Hareketsiz durmaktan kaçının

Bütün gün hareketsiz durmak şeker hastalığı için pekte faydalı değildir. Ebeveyninin sürekli evde oturduğunu gören çocuklar bu şekilde alışmaktadır. Çocuklarınız ile beraber spor yapın, sabah yürüyüşlerine çıkın. Eğer çocuğunuz bu konuda pek istekli değilse fiziksel aktivitelerin olduğu yüzme, basketbol gibi kurslara gönderebilirsiniz.

0-4 yaş şeker hastalığında önemli

Şeker hastası olan bireylerin sığındıkları cümlenin annem veya babamda şeker hastasıydı olduğunu duyarsınız. Bu oldukça yanlış bir düşüncedir. Yenidoğan bebeklerin beslenme alışkanlıkları 0 ile 4 yaş arası oluşmaktadır. Siz bu yaş aralığında bebeğinize dikkat etmezseniz sizden gördüklerine alışacak ve şeker hastalığı riski artacaktır.

Annelerin dikkat etmesi gereken bir nokta da çocuğunuzun diyet problemi olsun yada olmasın belli aralıklar ile diyetisyene götürmek ilerde oluşacak problemleri önleme konusunda oldukça etkili olacaktır.