Anne adayının hamilelik döneminde çektiği sıkıntılar yada bunalımlar bebeği olumsuz yönde etkilemektedir.

Gebelik sürecinde anne adayının yaşamış olduğu duygu değişimlerinin bebeği etkilediğini biliyoruz. Anne adayının yaşamış olduğu hüznü, stresi, sıkıntıyı, sevinci, endişeyi ve bunun gibi psikolojik değişimlerin anne karnında ki bebekte farkındadır.

Anne gebelik sürecinden önce psikolojik ilaçlar kullanıyorsa gebeliğini öğrendiği andan itibaren derhal doktoruyla irtibata geçmelidir. Eğer ilaç hariç başka bir yöntemle tedavi olmak mümkünse hemen o yöntem tercih edilmelidir. Bir çok psikiyatri ilacı gebelik için tehlikeli bir durum içerir. Hamileliği boyunca bazı ilaçları kullanan anne adaylarının doğum sonrası bebeklerinde farklı değişik semptomlar gözlenebilir.

Bu ilaçlar neticesinde bebek de; sürekli devam eden huzursuzluklar, mutsuz, korkulu, kaygı içerisinde, yemek problemi çeken ve ağlama nöbetleri meydana gelebilir.

Gebeliği boyunca stresli bir iş de çalışan veya gün içerisinde stres olmasını sağlayan durumlar içindeki annelerin bebekleri doğduktan sonra annelerinden hamilelik boyunca hissetikleri stresi yaşarlar ve bu durum yaşamları boyunca hayatlarını etkilemeye devam eder. Strese mağdur kalan çocuklar okul çağına geldiklerinde çoğu zaman başarısızlık yaşarlar ve yaşları ilerledikçe depresyona girme ihtimalleri artar.

Gebeliği boyunca bir bayanın günlük yaşam stilini bir düzene sokması gerekmektedir. Kimi eşler bayanların hamileliği süresince yaşadıkları duygu değişimini ciddiye almaz ve bunu nazlanmak, şımarmak olarak tabir ederler. Bu hiç de önemsenmeyecek bir durum değildir. Unutmayın ki annenin gün içerisinde yaşadığı her duygu ileri de bebek de rahatlıkla gözlemlenebilir.

Sürekli huzursuz bir çocuk yerine mutluluktan gözlerinin içi gülen bir bebeğe sahip olmak için eşlerinizi mutlu etmeye gayret göstermelisiniz.