Gebeliğin 12. haftasından sonra göbeğiniz şişmeye başlayacak ve eski giysileriniz artık size olmayacaktır.

Hamileliğin belirtileri başladıktan sonra giysi dolabınızı ciddi manada yenilemeniz gerekecektir. Bu yenilemelerde dikkat edeceğiniz en önemli noktalar belinizi sıkacak pantolon ve giysilerden kaçmanız. Ayrıca yüksek topuklu ayakkabılarda gebelik döneminde yasak.

Anne adaylarının gebelikleri boyunca vücut ısıları normalden fazla olduğu için ince giysiler seçerler. Bu bir nebze doğru bir karardır. Fakat kış aylarında dikkatli olmak gerekir. Kış aylarında ince giyinmek size zarar vereceği gibi bebeğinizide etkileyebilir. Bu nedenle dikkatli olmanız gerekir.

Dar paçalı pantolonlar varis oluşmasına katkı sağlar

Bacaklarınızı sıkan dar paça pantolonlardan kaçınmanız lazım. Hamilelik boyunca zaten varisler ile baş etmeniz gerekecek. Bu sebeple dar giysilerden kaçmalısınız.

Yüksek topuklu ayakkabı dengenizi bozar

Hamilelik döneminde aldığınız kiloların ve göbeğinizde büyüyen bebeğin etkisiyle ağırlık merkeziniz sürekli değişecektir. Bu nedenle dengede durmak oldukça zorlaşır. Yüksek topuklu ayakkabı giydiğinizde ise dengeniz alt üst olacak ve bel ağrılarınız oldukça artacaktır. Bu yüzden gebelik döneminde alçak topuklu veya topuksuz ayakkabı tercih edin.

Aşırı pahalı giysiler almayın

Gebelik giysileri alırken dikkatli davranın. Aşırı pahalı giysiler almanız sizin zararınıza olacaktır. Çünkü çoğu hamile kadın doğum yaptıktan sonra gebelik döneminde giydiği giysileri rafa kaldırır ve diğer hamilelik dönemine kadar neredeyse hiç giymez. Bu durumu göz önünde bulundurarak seçim yapın. Ayrıca eğer çevrenizde tanıdık hamile arkadaşlarınız varsa onların bazı giysilerini ödünç alabilirsiniz. Böylece gereksiz bir miktar harcamadan kurtulursunuz.

Hamilelikte serinlik önemlidir

Alacağınız giysilerin pamuktan yapılmış olmasına dikkat edin. Naylon gibi sizi sıcak tutan kumaşlar zaten yüksek olan vücut ısınızı daha da arttıracaktır. Yüksek ısı hamilelik döneminde oldukça zararlıdır. Kendinizi serin tutmaya çalışın. Ancak kışın kendimi serin tutmam gerekli diyip ince giysiler giymeyin. Kışın bebeğinizin ve sizin sağlığınız için soğuktan koruyacak kadar kalın giysiler giymelisiniz.

İç çamaşırı seçerken pamuklu kumaşları tercih edin. Giyeceğiniz iç çamaşırlarının kan dolaşımınızı engelleyecek kadar sıkı olmaması gerekir. Hamilelik ürünleri satan yerlerde özel üretilmiş sütyenler bulabilirsiniz.

Gebelikte korse kullanımı

Göbeği aşırı büyük gebeliklerde veya çoğul gebeliklerde beli dengelemek veya binen yükü azalmak için hamile korsesi kullanılabilir. Bu korse sizin kasık ve belinizde oluşan ağrıyı azaltacaktır. Fakat önümüze gelen korseyi kullanmak ilerde telafisi mümkün olmayan sorunlar doğurabilir. Bu nedenle iyi araştırıp en uygun korseyi kullanmanız tavsiye edilir.