Yenidoğan emeklemeyi ve yürümeyi yeni öğrenen bebekler oldukça meraklı olurlar. Dikkatli olmazsak kendilerine zarar verebilirler.

Bilinen bir gerçek vardır ki; evlerde meydana gelen kazalar bebek yaralanma yada ölümlerinde birinci nedendir. Evinizdeki odalar için size önereceğimiz tavsiyeleri uygularsanız bebeğinizin güvenliğini sağlamış olursunuz. Çünkü evlerin içi meraklı bebekler için bir tuzak gibidir.

Banyo ile ilgili güvenlik önlemleri

- Bebekler sizin farkınızda olmadan banyoya gidip klozete elini sokup mikrop kapabilir. Yada içine düşüp boğulabilir. Bu nedenle klozetlerinize kilit takmanız onun güvenliği için oldukça önemlidir.
- Temizlik yaptığınız ürünleri alt dolaplara değil bebeğin ulaşamayacağı yerlere kaldırın. Böylece bebeğinizi bu malzemelerden korumuş olursunuz.
- Banyolarda kullandığınız saç kurutucu, fön makinası gibi elektrikli aletleri banyoda değil, başka yerlerde saklamanız tavsiye edilir.
- Banyoda kesinlikle su dolu küvetler yada kovalar bulundurmak tehlikelidir. Bebekler meraklı oldukları için içine düşüp boğulabilirler.
- Banyoda bulunan halı veya paspasların altına kaymamaları için aparat takılmalıdır.
- Makyaj malzemeleriniz, bakım ürünleriniz veya parfümleriniz gibi malzemeler bebeklerin ulaşamayacağı yerlere kaldırılmalıdır.

Salon veya misafir odası ile ilgili güvenlik önlemleri

- Salonlarınız için aldığınız mobilyaların sivri olmamasına özen gösterin. Eğer sivri köşeli masa veya koltuklarınız varsa köşelerine koruma aparatları takılmalıdır.
- Küçük hemen devrilebilen özellikteki dolaplarınız sabitlenmelidir. Bebek üzerine çıkmak isteyebilir bu sırada devrilmesi ona ciddi zararlar verir.
- Elektrik kablolarını bebeğin erişmeyeceği yerlerden yani üstlerden geçirin. Bebeklerin prizlere elini sokmaması için koruyucu kapaklar kullanın.
- Eğer evinizde şömine tarzı ısıtıcılarınız varsa koruyucu önlem alınmalı.
- Misafirleriniz veya kendiniz için sakladığınız şarap, şampanya veya bira gibi alkollü içeceklerinizi bebeğin ulaşmasının imkansız olduğu yerlere koyun. İçip kendini zehirleyebilir.
- Salonlarda bulunan kırılabilir vazolar veya cam vitrinler sabitlenmeli yada koruyucu önlemler alınmalıdır. Bebekler bu vazo veya camları kırıp kendilerini yaralayabilir.
- Evlerde süs için bıraktığınız bitkileri bebeğin ulaşmasının imkansız olduğu yüksek yerlere kaldırın. Bebek ilk aylarında herşeyi ağzına götürmeye meraklı olduğu için yiyip kendini zehirleyebilir yada mikrop kapabilir.
- Halılarınız kaymamalı bunun için altlarına koruyucu aparatlar takabilirsiniz.
- Ayaklı lambalarınız bulunuyorsa mutlaka sabitlenmeli. Çünkü bu lambalar kolay devrilebilmektedir.

Mutfak ile ilgili güvenlik önlemleri

- Bebekler birşeylerin içine girip çıkmaya meraklıdırlar. Bu nedenle bulaşık ve çamaşır makinası gibi aletlerin mutlaka çocuk koruyucu kilitlerinin olması gerekir.
- Temizlik ürünlerinin hepsi bebeğin ulaşmasının zor olduğu yerlere konulmalıdır.
- Ocak veya başka birşey yakmak için kullandığınız kibrit yada çakmakların bebeklerin ulaşamayacağı yerlere konulması gerekir.
- En dikkat edilmesi gereken şey bıçakların konulduğu yerin kilitli olmasıdır. Yada bıçakların en üst ulaşamayacağı dolaplara konulması gerekir.
- Yemek yaptınız yada yapacaksınız ocağın üstünde bıraktığınız tavaların veya tepsilerin sapları içe dönük olmalıdır. Bebek o saplara tutunup tavaları devirebilir. Eğer mümkünse yemeği her zaman en arkadaki ocaklarda yapın.
- İçinde sıcak yemek yada kaynar su bulunan kapların dalgınlıkla yerde veya çocuğun erişebileceği yerde bırakılmaması gerekir.
- Elektrikli mutfak aletlerini bebeğin ulaşabileceği yerden uzaklaştırın. Üst raflarınıza yada tezgahın en arkalarına koyun.
- Masalarınızın üstüne örtü koymak pek mantıklı değil. Mümkünse bebek büyüyene kadar örtü kullanmayın. Çünkü minik yavrunuz örtüyü çekip üstündekileri dökerek kendine zarar verebilir.