Bebeğinizin cildi bizimkiler gibi değildir. Daha hassas olan cilt yapıları için giysilerinin ayrı yıkanması gerekir.

Bebeğinizin cildi ve bağışıklık sistemi hassas olduğu için cildine değen giysilerinde özenli olarak seçilip yıkanması gerekir. Yenidoğan bebeklerin cildinde keratin tabakası daha gelişmesini tamamlamamıştır. Bu tabaka uygun olmayan giysilere karşı cildi koruyan bir tabakadır. Bebeklerde bu tabakanın gelişmemiş olması onların ciltlerinin hemen kızarıp zarar görmesine neden olabilir.

Bebek giysilerinin yıkanması için tavsiyeler

- İnsanların vücutları dış dünyadan gelen tehditlere karşı sürekli karşı atak halindedir. Detarjanlara ve diğer kimyasal maddelere karşı belli ölçüde savunma oluştururuz. Ancak bebeklerin savunma mekanizması yetersiz olduğu için kendimize kullandığımız deterjanlardan kullanmak bebeğin cildine zarar verebilir. Bu nedenle bebeklerin giysilerinin ayrı yıkanması gerekir.

- Bebeklere aldığımız giysilerin sırtında veya yanlarında bununan marka ve boyut etiketlerini çıkarmayı unutmayınız. Bu etiketler hassas ciltlerinin hasar görmesine neden olabilir.

- Özenle aldığınız cicili bicili giysileri hemen bebeğinize giydirmek istediğinizi biliyoruz. Fakat alınan giysiler ilk olarak uygun şekilde yıkanmalı ve ütülenerek bebeğe giydirilmelidir.

- Teknolojinin hızla gelişmesi ile bebeklere uygun deterjan ve sabunlar çıktı. Bebeklerin giysilerini aldığınız ürünün talimatlarına uygun şekilde bunlarla yıkamalısınız. Toz deterjanlar yerine sıvı deterjanlar daha çabuk yıkandığı için tercih sebebi olmalıdır.

- Yıkanan bebek giysilerinin üzerinde detarjan veya sabun gibi kalıntıların kalmaması için bol suyla iyice durulanmalıdır. Durulanan giysiler güzelce kurutulduktan sonra ütülenerek bebeğe giydirilmelidir. Ütü yaydığı ısı sebebiyle giysilerin üzerindeki zararlı mikroorganizmaları yok eder.

- Özenle yıkadığınız giysileri kurutucu makinaları ile değil güneş ışığında kurutmalısınız. Çünkü bazı bakteriler güneş ışığından etkilenip yok olmaktadır.

- Yıkanan, kurtulan giysiler serin bir yerde muhafaza edilmeli ve güve tozu, naftalin gibi maddeler kullanılmamalıdır.