Anneler memelerindeki değişikliklerden yada bebeklerinde meydana gelen değişmelerden dolayı sütlerinin yetmediğini sanırlar.

Bebek sık sık meme isterse bu sadece sütünüzün yetmediği anlamına gelmez. Çünkü bebekler bazı durumlarda anneleriyle iletişim kurmak amacıyla yada öylesine emmek içinde meme isteyebilirler. Eğer memeyi istekli emiyorsa bu acıktığı anlamına gelir.

Anne sütüyle beslenen bebekler bir saat sonra gene meme isteyebilir. Anne sütü diğer hazır mamalara göre daha kolay sindirilir ve bebeği daha az zorlar. Bu nedenle bebekler kısa bir zaman içinde acıkabilirler. Hemen acıkması sütünüzün yetmediği anlamına gelmez.

Bebekler büyüdükleri zaman daha az emebilirler. Önceden 30 dakika emen bebek belli aydan sonra 5-10 dakika emme ile doyabilir. Bu sütünüzün yetmediği anlamına gelmeyebilir. Gelişen ve meme emmeye alışan bebekler annenin memesinden bir anda fazla süt içebilir. Eğer bebeğin kaka yapmasında ve kilo alışında bir problem yoksa endişelenmenize gerek yok.

Bebekler sadece açlıktan değil birçok nedenden ağlayabilir. Bebekler gün içinde birçok defa hatta aynı saatlerde ağlayabilirler. Bazı bebekler ise çok az ağlarlar. Bu ağlamalarının tek nedeni açlık olmayabilir. Bu nedenle ağladığı zaman hemen bebeğe meme vermek en basit yöntemdir. Bu yolu tercih etmeniz ilerde sizi zor duruma sokabilir.

Annelerin memeleri hep sert olmayabilir. Anneler eğer bebeklerinizi düzenli olarak emziriyor ise memelerinde süt birikmesi olmayacağından memeler yumuşak olabilir. Yumuşak olması sütün yetmediği anlamına gelmez.

Bazı anneler memelerinden süt geldiğinin farkına varmayabilir. Her annenin vücut yapısı farklıdır. Bu nedenle bazı anneler bebeklerinin emmesi sırasında süt geldiğini farkederken bazı anneler farkedemeyebilir. Eğer bebeğiniz emerken yutkunma sesi geliyorsa rahat olabilirsiniz.

Bebeği emzirmeden önce ve sonra tartarak sütün yettiğine karar verilmez. Çünkü evdeki tartılar aşırı hassas değillerdir. Yanlış bir tartım sonucu bebeğinize sütünüzün yetmediğine karar verip ek mamalara başlamanız ilerde sorunlara yol açabilir.

Süt emdikten hemen sonra biberon verince onuda iştahlı bir şekilde emiyor. Bebekler yenidoğduklarında emme konusunda çok iştahlılardır. Aç veya tok olsalar bile emecek birşey verdiğinizde emebilirler. Bu durum kesinlikle sütünüzün yetmediği anlamına gelmeyebilir.