Bebeğinizin bezini değiştirmek eğer yeni anneyseniz biraz zor gelebilir. Ama bebeğiniz size bütün zorlukları unutturacaktır.

Bebeklerin altını değiştirirken yapılan hatalar bebeğinizin pişik olmasına neden olabilir. Bu pişikler bazı durumlarda su toplamalarına ve kötü yaralara sebep olmaktadır.

En sık 8-10 aylık bebekler pişik olur

Bebeğin altını değiştirirken en önemli nokta bütün gereçlerin elinizin altında olmasına dikkat edin. Böylece kendinizi rahat hisseder paniklemezsiniz. Yenidoğan bebeklerin ciltleri çok hassas ve incedir. Bebeğin dışkısında yer alan üre cildin su tutma özelliğini çoğaltır. Bu nedenle bebeğin altını uzun süre değiştirmezseniz cildin tahriş olmasına neden olursunuz. İnek sütü veya katı mama ile beslenen bebeklerde bu tahriş dahada artmaktadır.

Bebeğinizin altını değiştirirken bu önerilere dikkat edin;

Bebekler günde 7 kez altlarını ıslatırlar 2 kezde kakalarını yaparlar. Bu sebeple bebeğinizin altını fazla ıslak bırakmamalı sık sık değiştirmelisiniz.

Bezin içine hava girmelidir. Bebeğinizin altını hava almayacak kadar sıkmanıza gerek yoktur.

Bebeğinizin altını abartıp fazla temizlik yaparken tahriş edebilirsiniz. Temizlikte abartıya gerek yok.

Yenidoğan ve sadece anne sütü ile beslenen bebeklerin altını herhangi bir hijyenik temizleyici ile temizlemenize gerek yoktur. Isıtılıp soğutulmuş ılık bir su ile yıkamanız yetecektir.

Korur gerekçesiyle gerekli gereksiz kozmetik ürünleri kullanmayınız. Çünkü bu maddelerin içinde bulunan alkol bebeğinizin cildine zarar verebilir.