Bebekler dünyaya geldiklerinde ilk iletişim şekli ağlamaktır. Bebek derdini ağlamak ile belli etmeye çalışır.

Bebek ağladığı zaman evin içinde ki herkes onu susturmak için elinden geleni yaparlar. En çok yapılan ise ağlayan bebeği sallamaktır. Anne kucağına alır sallar, baba alır sallar, bir çarşafın içine koyup sallarlar kısaca ağlayan her bebek sallayarak susacak sanılır. Bebeğin ağlamasını kesmek için tüm bunlara hiç gerek yoktur. Önemli olan bebeğin neden ağladığını anlayabilmektir.

Yenidoğan bir bebek hiçbirşey olmasa bile günde ortalama 2 saat ağlar. Neden ağladığını bilmemek ebeveynleri güçlük içinde bırakır. Size birazdan bebeklerin neden ağladığına dair başlıkları sıralayacağız. Zamanla bebeğinizin ağlama şekline göre neden ağladığını anlamanız hem sizin hemde bebek için çok faydalı olacaktır.

Yenidoğmuş bebekler karnı açıktığı için ağlarlar

Yeni dünyaya gelen bir bebeğin en çok ağlama nedeni karnının açıkmasıdır. Çünkü bebeklerin mideleri ufaktır ve bir defada karınlarını doyuramazlar. Az ama sık emzirmek onun ağlamasını azaltacaktır.

Rahatlık çok önemli

Bebeklerin uykusu geldiği zaman yatacakları odanın ve yatağın rahat olması gerekir. Onun dikkatini dağıtacak uyaran olması veya rahatını kaçıracak sert bir yatağın olması ağlamasına sebep olacaktır.

Altını kirleten bebekler ağlarlar

Cildi hassas olan bebekler altını kirlettiklerinde rahatsız olduklarından dolayı ağlarlar. Bazı bebekler ise altlarının kirlenmesine aldırış etmezler. Siz anca kontrol ederseniz veya kokudan şüphelenirseniz altını kirlettiklerini anlarsınız.

Bebeğinizin alışkanlıklarını değiştirmek onları ağlatır

Bebeklerde yetişkin insanlar gibi rutin bir hayatı severler. Örneğin yatma zamanları, emme zamanları bebekler için önemlidir. Alıştıkları düzeni değiştirdiğiniz zaman ağlayabilirler. Yada bebeğinizi uyutmak için yatağında sallıyorsanız bunu hep böyle yapın kucağınıza aldığınızda ağlayabilirler.

Bebeği sürekli sabit bir yerde tutmayın

Bebekler sürekli aynı yerde durmaktan pek hoşlanmazlar. Yeni uyaranlar görmek isterler ve bu durumdan çok zevk alırlar. Ara sıra bebeğinizi dışarı çıkarıp gezdirin.

Alışmaktan başka çareniz yok

Bazı bebekler hiçbir sağlık sorunu veya yukarıdaki problemler yokken bile ağlarlar. Bu tür bebeklere zor bebekler diyoruz. Yapmanız gereken ağlamalarına dayanmaktır. Böylece bu durumu kabullenmiş olacaksınız.