Kış aylarına yaklaştığımız bu dönemde en popüler hastalıklardan biri olan nezle ve burun tıkanıklığı bebek ve çocukları etkiliyor.

Sadece soğuk havanın etkisi ile değil çoğu nedenle bebekler burun tıkanıklığı problemi çekebilirler. Yani burun tıkanıklığının bir çok sebebi vardır. Ayrıca yenidoğan bebeklerin burun kanalları çok küçük olduğu için burun tıkanıklığına çok sık rastlanır.

Bebeklerde oluşan burun tıkanıklığı yetişkinlere göre daha ciddi sonuçlar doğurabilir. Çünkü yeni dünyaya gelen bebekler burun yoluyla soluma iç güdüsüyle hareket ederler. Ağız yoluyla solumanın pek farkında değillerdir. Bu nedenle burun tıkanıklığı problemi bebeklerde hayati bir öneme sahiptir.

Bebeklerin burnu neden tıkanır?

İnsanlarda bulunan solunum sistemi sümük(mukus) adı verilen bir salgı üreterek burun içinin nemlenmesini sağlayan bir yapıdan oluşur. Burun tıkanıklığının sebebi bu salgının normal değerlerinden daha fazla salgılanmasından kaynaklanır.

Bebek ve çocuklarda genel olarak burun tıkanıklığının sebebi soğuk havalarda geçirdiği solunum yolu enfeksiyonlarıdır.

Bebeklerin burun tıkanıklığının sonuçları

- Burnu tıkalı olan bebek yeteri kadar beslenemez ve diğer bebeklere göre daha huzursuz olur.

- Anneyi emme sırasında burnundan nefes alamadığı için daha fazla hava yutar ve gaz sancıları artar.

- Eğer bebeğinizin burnu uzun süre tıkalı kalırsa ilerde diş ve ağız yapısında problemlere yol açar.

- Bebeklerin sağlıklı gelişmesi için düzenli bir uyku şarttır. Burun tıkanıklığı olan bebek rahat uyku uyuyamaz ve buna bağlı olarak gelişimi olumsuz etkilenir.

- Uyku problemi olan bir bebek ebeveynlerininde uyku kalitesini düşürerek yaşamını olumsuz etkiler.

Bebeklerde burun tıkanıklığı problemi için neler yapılabilir

Bebeklerin kolay tıkanan burunları, yetişkinler gibi sümkürme yetileri olmadığı için fazla biriken sümük salgısını dışarı atamazlar. Bu nedenle bebeklerin burun tıkanıklığı probleminde bize çok ihtiyacı vardır. Genel olarak uygulanan tedavi serum fizyolojik adı verilen uygulamadır. Serum fizyolojik bulunan damlalar yada tuz oranı yüksek deniz suyu spreyleri ile burnun günde 5-6 kez nemlendirilmesi yeterli olacaktır. Ancak yeni doğan bebekler burunlarına birşey damlatıldığı sırada huzursuz olabilirler. Bu nedenle birinden yardım almak faydalı olacaktır. Ayrıca bu damlaları bebeğin emme saatinden yada uyku vaktinden önce yapılması tavsiye edilir. Böylece bebeğin hem rahat emmesine hemde huzurlu bir uyku uyumasına neden olacaktır.

Eğer kullandığınız bu damlalar işe yaramıyor ve fazla olan sümük salgısı gitmiyorsa burun aspiratörü adı verilen aletler ile burun içindeki salgılar çekilebilmektedir. Bebeğin burnu hassas olduğu için aleti kullanırken dikkat edilmelidir.