Yenidoğan bir bebeğin saçları da en az cildi kadar hassastır. Cildinize gösterdiğiniz özeni saçlarına da göstermeniz gerekli.

Bebeğinizin hassas saçları için doğal saç şampuanını evde kendinizde hazırlayabilirsiniz. Basit ve kolay olan bu karışım satın alınma şampuanlardan daha doğal ve sağlıklıdır.

Şampuanı hazırlamadan önce alınması gereken malzemeler vardır. Lavanta veya badem yağına ihtiyacınız olacak. Bunları bitkisel ürün satan herhangi bir yerden temin edebilirsiniz. Ev yapımı bebek şampuanı için birde sabun rendesi gerekecek. İsterseniz evde normal bir rende ile herhangi sağlıklı ve doğal bir sabunu alarak kendiniz rendeleyebilirsiniz. Diğer malzemeler zaten evinizde bulunan su ve zeytinyağıdır. Şimdi doğal ve sağlıklı ev yapımı bebek şampuanının tarifine geçelim.

İlk olarak cam bir şişe bulunuz ve içinde badem yağı veya lavanta yağı, sabun rendesi ve zeytin yağını 1 ölçek su bardağı ile karıştırınız. Eğer bebeğinizin cildinde alerjik bir hastalık varsa doktorunuza tanışarak badem yağı ve lavanta yağında değişiklik yapabilirsiniz.

Hazırladığınız ev yapımı bebek şampuanı hiçbir katkı maddesi içermediği için, tamamen doğal olmasından dolayı bebeğin hassas cildine zarar vermeyecektir. Ama yinede önlem olması bakımından şampuanı bebeğinizin koluna veya bacağına bir ölçek sürüp 1 gün bekleyin. Hazırladığınız ev yapımı bebek şampuanı bebeğinizin cildine zarar vermediyse gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.