Anne sütünün bebeğe yettiğini anlamak için en iyi yol bebeği her ay düzenli olarak tartmaktır.

Doğru bir beslenme ile 20 günlük bir bebek ortalama 0.5 kg almalıdır. 6 ay boyunca anne sütü ile beslenen bir bebeğin alması gereken kilo aylık ortalama 800 gr'dır. Bu kilodan 100 gr fazla veya eksik alabilir. Yenidoğan bir bebeğin 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmesi önerilir. Eğer ölçümler sonucu çok fark var ise doktorunuza danışıp ek besinler kullanabilirsiniz. Kesinlikle doktora danışmadan ek besinler kullanılması tavsiye edilmez.

Bebeğinizi sadece anne sütü ile besleyin

Ayrıca bebeğinizin günlük 5 veya 6 kez altını ıslatması ve 1 veya 2 kes dışkısını yapmasıda anne sütünün bebeğe yetip yetmediği konusunda fikir verir.

Anne sütünün bebeğe yetmediği durumlarda bebeğin kan şekeri düşerek halsiz ve bitkin görünebilir. Sürekli uyuklar ve ağlamaya gücü yetmez. Bu hareketsiz ve isteksiz tavırlar bebeğin doyduğu hissi uyandırabilir. Bu sebeple her ne durumda olursa olsun bebeğin ilk 1 yıl boyunca kilosunun iyi takip edilmesi gerekir.

Anne sütünün azlığı konusunda bebeğinizi izleyin ve her emdiğinde yutuyor ise demekki süt yeterli geliyor. Ancak 3-5 emmeden sonra yutuyor ise sütün yeterli miktarda gelmediği düşünülebilir. O zaman bu konuyu bir hekime danışmadınızda fayda var demektir.

Bebeğinizin yeterli miktarda süt emmesi sizden gelen sütün miktarına da bağlıdır.

Süt miktarınızı arttırmak için bu 3 önerimizi kesinlikle aklınızdan çıkarmayın;

- Bebeğinizi doğar doğmaz emzirmeye başlayın. İlk emzirme çok önemlidir. Sütünüz hemen gelmese bile ilk emzirmeyi yapmak bebeğin emme reflekslerinin gelişmesine ve sütünüzün gelmesine yardımcı olacaktır. Sütün kalitesi ve miktarı emzirdikçe artmaktadır. Bu sebeple bebeğinizi azar azar ama sık emzirin.

- Sütün yeterli miktarda gelmesi için annemizin iyi beslenmesi ve bol miktarda sıvı alması önemlidir. Estetik kaygı ve alınan kiloların bir an önce gitmesi için yapılan diyetler sütün miktarını olumsuz etkilemektedir. Emzirme dönemlerinde annemizin günlük 4 litre su tüketmesi tavsiye edilir.

- Süt miktarını azaltan bir diğer etkende stres ve yorgunluk gibi ruhsal durumlardır.

Bu 3 öneriye dikkat ederek sütünüzün yeterli miktarda gelmesine katkıda bulunmuş olursunuz.

İlkanne.com olarak size bir ipucu verelim. Bazı zamanlar bebekler emmek istemezler. Uykuya dalacakları sırada bebeği emzirirseniz çok istekli bir biçimde emeceklerdir.