İshalin genel manada tanımı dışkının sulu olması ve dışkı miktarında artma yada sürekli tuvalet ihtiyacının olmasıdır.

Doğumdan sonra sadece anne sütü ile beslenen bebeklerin ishale yakalanma riski oldukça düşüktür. Bu nedenle bebeklerde ishal problemi 6 aylık ile 3 yaşına kadar ki bebeklerde daha sık görülür. Çünkü anne sütünde bulunan koruyucu mikro organizmalar büyük ihtimalle bebeğin ishal olmasını önlemektedir. Yenidoğan ve anne sütü ile beslenen bebeklerin günde 6 veya 7 defa altın sarısı renginde dışkı yapması normaldir. Eğer bebeğiniz bu sayıdan daha fazla dışkı yapıyorsa ve ishalin belirtileri olan, ateşlenme, kilosunda azalma, aşırı kusmalar gibi problemleride varsa ishal olma ihtimali yüksektir. Bir hekime danışmanızda fayda vardır.

İshalin nedenleri nelerdir ?

İshalin nedeni mikrobik enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonlar tükettiğiniz bir yiyecekten veya içtiğiniz sudan geçebilir. İshal olmanızın diğer nedenleriyse, dengesiz beslenme, bağırsak problemleri, zehirlenmeler veya ilaçların etkiside olabilir. İshal olan bir kişinin vücudu çok fazla su ve tuz kaybeder. Bu nedenle kaybedilen suyu karşılamak için su ve sulu besinler tüketilmesi gerekir.

Bebeklerin ishal olduğunu nasıl anlarsınız ?

Eğer bebeğiniz hafif şiddette ishal olduysa sulu dışkı yapması 3-4 gün boyunca devam eder. Sulu dışkının yanında fazla ateş ve kusmalar görülür.

İshal olmuş bebeğe ne yapılabilir, tavsiyeler ve tedaviler

Son dönemlerde uzmanlar hafif ishal olmuş biri için ilaç tedavisi ile sıvı ve tuz ihtiyacının karşılanması yerine ağız yoluyla sıvı tüketerek bu ihtiyacın karşılanmasını tavsiye etmektedir. Antibiyotik kullanımı ishal tedavisinde pek gerekli bir yol değildir.

Yenidoğmuş bir bebek ishal olduysa en iyi tedavi yöntemi yine anne sütüdür. Kesinlikle bebek ishal oldu diye anne sütünü kesmeyiniz. Bebeğinizi az miktarda ve sık aralıklarla emziriniz.

Emme yaşını biraz geçmiş bebekler için ishal olunması durumunda hekimin önereceği ishal mamalarını kullanabilirsiniz. Eğer daha doğal bir tedavi yöntemi istiyorsanız, patates veya muz püresi yedirmek bebeğinizin ishaline iyi gelebilir. Ayrıca kaybettiği su ihtiyacını karşılamak için kaynatılmış su ve bu su ile yapılmış ayran gibi sıvılar içirilebilir. Ancak yapay yani doğal olmayan hazır meyve sularını bebeğinize su ihtiyacını karşılamak maksadıyla içirmeyiniz.

Bir yaşının altındaki yenidoğan bebeklere acil durumlar dışında kesinlikle ilaç tedavisi önerilmemektedir.