Tüm bayanların hamile kalması kolay değildir. Hamileliği etkileyen yani kısırlığı tetikleyen bazı hastalıklar ve dış etkenler vardır.

Tıpın gelişmediği zamanlarda hamile kalamayan bayanlara kısır damgası vurulur ve dışlanırlardı. Hala daha gelişmemiş köylerde bu gibi durumlarla karşılaşılır.

Ancak günümüzde teknolojinin gelişmesi ve insanların bilinçlenmesi ile eşler hamile kalmadan önce gidip gerekli testleri yaptırarak hamile kalıp kalmayacaklarını öğreniyorlar. Böylece eşler problem odaklı değil sonuç odaklı düşünüp en doğru yolu bulabilirler. Eğer ilaç tedavisi gerekliyse en kısa zamanda ilaç ile tedavi edilip hamilelik gerçekleşebiliyor. Aslında hamile kalmak ne kadar kolay olsada o kadar zorlaştırıcı etkenler ve problemler de vardır.

İstatisliklere göre normal bir çiftin 1 sene içinde hamile kalması gerekir. Düzenli cinsel ilişkiye başlayan çiftlerin sadece %25'i ilk birinci ayda hamile kalmaktadır. Genel olarak %85'lik kısım 8 ile 9 ay içinde hamile kalır.

Kadınlarda hamile kalmayı zorlaştıran faktörler

- Aşırı kilolu kadınların hamile kalmaları normal kilolu kadınlara göre daha zordur.
- Çok zayıf kadınlarında hamile kalmaları aşırı kilolular gibi daha zordur.
- Adetleri düzensiz olan ve uzun süre adet gören kadınların hamile kalmaları zor olabilir.
- Düzensiz yapılan cinsel ilişkiler hamile kalmayı zorlaştırabilir. Hamile kalmak isteyen çiftlerin haftada en az 2 defa cinsel ilişkiye girmeleri gereklidir.
- Nefret ettiğimiz sivilceler (akneler) hamile kalmamızı engelleyen bir diğer faktördür.
- Kalp ve damar problemi olan bayanlarda hamile kalmakta zorlanabilirler.

Bazı meslekler hamile kalmayı zorlaştırır

Kimyasal maddeler ile çok haşır neşir olan örneğin kimya mühendisleri,
Madencilik gibi ağır metaller ile çalışan işçiler,
Sürekli radyoaktivite altında kalan radyoloji uzmanları veya radyoloji teknisyenleri,
Sürekli dalış yapan sporcular yada pilotlar yani sürekli basınç değişikliği yaşayanların hamile kalmaları zor olabilmektedir.

Bunlara benzer mesleklerde çalışan kadınlarda daha çok gebe kalamama veya düşükle karşılaşma şeklinde olabilir. Erkeklerde ise cinsel isteğin azalması, sperm kalitesinin bozulması veya eşinde kendini gösteren düşükler şeklinde tekrarlıyabiliyor. Dolayısıyla uzmanlar gebe kalamadığını veya gebelik sırasında herhangi bir olumsuzluk yaşadığını ifade eden çiftlere mesleklerini sormaktadırlar.