Yenidoğan bebeklerin neredeyse hepsinde kusmalar görülür. Eğer bu kusmalar az ve hafif ise telaş yapmanıza gerek yok.

Yeni doğan bebeklerin bu kusmasına fizyolojik reflü adı verilir. Bebekler annelerini emerken tam olarak mide, bağırsak yapısı dünyaya alışamadığı için doyduklarının farkına varmazlar bu yüzden fazla emerler yada emilen sütler mideden yemek borusuna kaçar. Bu fazla emdiklerini veya yemek borularına kaçanı ağızlarının kenarından akıtırlar. Bu durum yeni doğan bebeklerde kusma olarak anılır. Bu kusmalar bebek için çok önemli ve zararlı değildir. Zamanla bebeğin mide ve bağırsak sistemi gelişimini tamamladıkça hem doyduğunu anlayacak hemde mideden yemek borusuna kaçış bebek 6 aylık olana kadar yok olacaktır.

Fakat fışkırır bir tarzda bebeğin ağzı ve burnuyla birlikte kusmalar ile karşılaşırsanız mide-bağırsak sistemi ile ilgili mide çıkışında rahatsızlık yada mide ile yemek borusu arasında bir problem mi var diye şüphelenmemiz gerekir. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonlarıda belirti olarak kusma ile kendini gösterebilir.

Bebeklerde reflü nedir, neler yapılmalıdır

Bebeğin yemek borusu ve midesinin kesiştiği kısımda kas dokusundan meydana gelen bir sfinkter vardır. Genellikle bu bölge besinler midemize geldikten hemen sonra kasılarak besinlerin yeniden yemek borusuna geri çıkmasını önlerler. Bazı bebeklerde veya yenidoğan çoğu bebekte buradaki kas dokusu gevşektir. Böylelikle emdikleri süt midede kalamaz ve yemek borusundan bir miktar çıkabilir.

Ancak az ve hafif kusmalar süt emdikten sonra oluyor ise endişelenecek bir durum yoktur. Bebeği sürekli ve az miktar emzirerek, emzirdikten hemen sonra bebeği 30 derece açı ile yarı oturur vaziyette 15 ile 20 dk bekleterek ve bebeği yatırırken sağ yanına doğru yatırarak kusmaları azaltmanız mümkündür.