Kadınların aslında her yaşta hamile kalma ihtimalleri vardır. Ancak sağlık bakımından ideal hamilelik yaşı bulunmaktadır.

Hamile kalmak için ideal yaşlar 18 ile 33 yaşları diyebiliriz. Ancak tabiki her kadının yaşlanma süreci çok farklı bir biçimde işlemektedir. Bazı kişilerin vücutları daha erken yaşlarda belki kronik hastalıklarla, sistemik hastalıklarla yıpranabilmektedir. Bazı insanlar ise daha ileri yaşlara kadar daha sağlıklı bir yaşam sürdürebilmektedir.

Genel olarak toplumda yapılan araştırmalara bakacak olursak 25-30 yaşlarından sonra gebe kalma oranları yavaş yavaş düşmeye başlıyor. 35 yada 37 yaşından sonra bu düşüş dahada hızlı olabiliyor. Yani normal koşullar altında 25-30 yaşındaki kadınların %85-90'ı gebe kalabilirken, 33-35 yaşlarından sonra bu hızla düşüp yaklaşık 37-40 yaşlarında %50'ye kadar düşebiliyor. Dolayısıyla ileri yaş olarak ifade edebileceğimiz 35 yaş sonrası diye ifade edebiliriz.

İleri yaşlarda hamilelik

İleri yaşlarda hamileliğin riskli olup olmadığı hem annenin genel durumunun iyiliği hemde gebeliğin sağlığı ile ilişkilidir. Tabiki ilerleyen yaşla birlikte birçok hastalığı daha sık görüyoruz. Böbrek hastalıkları, karaciğer hastalıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalığı bütün bunlar gebelikle birleştiğinde annenin sağlık durumunu olumsuz etkileyebilir. Aynı zamanda gebeliğinde normal bir şekilde ilerlemesini ve bebeğin gelişmesini olumsuz şekilde etkileyebilir. Dolayısıyla hem anne hem bebek açısından ileri yaşlarda hamilelik riskler oluşturmaktadır. Ama bu durum ileri yaştaki bütün annelerin gebeliklerinin riskli olduğu, olumsuz sonuçlar ile karşılaşacağı anlamına gelmez. Eğer hastanın kilosu normal, genel durumunda bir bozukluk yoksa, böbrekleri ve karaciğerleri sağlam, kalp sağlığı yerindeyse ve bebekte normal bir bebekse bunun normal bir gebelikle sonlanması olağan bir durumdur.

İleri anne yaşındaki annenin eğer çok ileri derecede bir böbrek, karaciğer veya kalp hastalığı varsa istenmeyen bir gebelik oluştuysa bu gebeliğin sonlandırılması istenebilir veya tavsiye edilebilir. Ama bütün bunlar tabi hekim ile hastanın iletişimi sonucunda ailenin isteği sonucunda yapılan bir işlemdir. Yinede nadir olarak çok ağır hastalıkları olan kişiler de gebelikler sürdürülebiliyor ve doğumla sonuçlanabiliyor.