Bebeklerin tüm ilkleri hem zor hemde zevklidir. Yenidoğan bir bebeğin banyosuda çok zordur.

Bebeğinizi yıkamadan önce bunlara dikkat ediniz

- Bebeği yıkayacağınız suyun sıcaklığı 36 derece, yıkanacak odanın sıcaklığı ise 22-24 derece olmalıdır.
- Eğer imkan varsa bebeğinize banyoyu tek başınıza yaptırmayın. Yanınızda bir kişi olsun size yardımı dokunabilir.
- Bebeğinizin yıkanması için gerekli olan malzemeleri ve yıkandıktan sonra gerekli olan havlu gibi malzemeleri hazır edin. Yoksa onları bulmaya çalışırken hassas bir yapıya sahip olan bebeğiniz üşütebilir.
- Bebeğin yıkanma işlemi bebeğiniz açken veya beslenmeden 1 saat sonra yapılmalıdır. Yoksa yıkama sırasında istemeden de olsa bebeğinizin karnına basınç yapacağınızdan ötürü bebeğiniz kusabilir.
- Küvete koyduğunuz su çok fazla olmamalıdır. Yaklaşık 10 cm derinlikte su yeterli olacaktır.
- Asla bebeğinizi 1 sn bile olsa su içinde kesinlikle yanlız bırakmayınız. Bu ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Bebek nasıl yıkanmalıdır

Küvete bebeğimizi yerleştirmeden önce bebeğimizin başını ve sırtını kolumuzla destekliyoruz. İlk olarak bebeğimizi ayaklarından su içine daldırıyoruz ve içindeki suyla elimize su alıp bedenini yıkıyoruz. Baş kısmını bütün vücudu yıkadıktan sonra yıkıyoruz bunu unutmayın.

Şampuanı yıkayacağımız süngerin yada havlunun üstüne koyup biraz ıslatıp boynundan başlayıp bütün vücudu ve ayaklarını güzelce sabunlayıp daha sonra elimizle su alıp temizliyoruz. Bebeğin ön tarafının yıkanması bittikten sonra arka kısmını yıkamak için bebeğimizi sıkı tutarak yavaş yavaş döndürüyoruz. Dikkat edilecek birşey kesinlikle bebeği direk suyun içine bırakmıyoruz. Bebeğimizi bu sefer elimizin bir kısmı göğsüyde bir kısmı çenesinde olacak şekilde tutup kafası yana doğru döndüdürüyoruz. Sırtından başlayıp omuzları ve bütün vücudu olacak şekilde süngerle veya havluyla silip daha sonra elimizle su atarak güzelce yıkıyoruz.

Tüm vücut bittikten sonra bebeğimizi döndürmeden arka kısmındayken bebeğimizin başına hafif bir şampuan döküp çok az ıslatıp güzelce yıkıyoruz. Baş kısmında dikkat edilecek şey kulaklarına ve ağzına su kaçmasını önlemektir. Dikkat etmeniz tavsiye edilir. Sabunlama işlemi bittikten sonra başından aşağı tüm vücuduna su dökerek şampuanların temizlenmesini sağlayarak yıkama işlemini tamamlıyoruz.