Yenidoğan bebekler ne zaman emeklemeye başlar ve emekledikleri zaman ne gibi önlemler alınmalıdır gibi soruların cevabı bu yazı dizimizde.

Emeklemek bebekten bebeğe çok farklılık gösteren bir durumdur. Bazı bebekler bakarsınız 6. ayda yavaş yavaş emeklemeye başlarlar. Bazı bebekler ise asla emeklemezler. Bunların hepsi normaldir.

Ama ortalama olarak genellikle 8 veya 9 ayda bebekler emeklemeye başlarlar.

Emeklemek öncelikle sürünme şeklindedir. Karıncıklarını yerden pek kaldıramazlar. Daha sonra yavaş yavaş karınlarını ve bacaklarını yerden kaldırarak 4 ayakları yardımıyla elleri ve dizleri ile emeklemeye başlarlar.

Ancak bazı bebekler asla bu tipik emekleme döngüsünü göstermez. Bazı bebekler direk popo üstünde emekleyebilir. Bazı bebekler ise dönerek sırt üstünden yüz üstüne döne döne bir noktadan bir noktaya ulaşımını sağlayabilir. Bebekler kendi kendilerini hareket ettirme konusunda oldukça yaratıcıdırlar.

Daha öncede dediğimiz gibi emeklemeyen bebeklerde vardır. Bu bebeklerin gelişimleri eğer genel hatlarıyla yerindeyse ve herşeyi normal yapıyorlarsa uzmanları endişelendirmez. Uzmanlar anne ve babaları bu konuda rahatlatırlar. Bu tür bebekler emeklemeyi es geçip direk yürüyen bebeklerdir. Telaş yapmanıza gerek yok.

Bebeğinizin emeklemesi sırasında tavsiyeler

- Bebeğinizin emekleyeceği yerlerin sürekli tozu alınmalı ve steril olmasına özen gösterilmelidir. Yerler tüysüz ve yumuşak kendine zarar vermeyecek şekilde olmalıdır.

- Bebeğinizin emeklemesi sırasında onu takip etmeyi ihmal etmeyin.

- Küçük boncuklar, madeni paralar gibi bebeğin ağzına atıp boğulmasına sebep olacak nesneleri  hemen ortadan kaldırmalısınız.

- Bebeğinizin emekleyeceği yerlerde keskin ve sivri masa - sandalye gibi aksesuarların olmamasına özen gösterin.

- Eğer bebeğinizin emeklediği yerde merdiven varsa onun geçmesini engellemek için engeller koyun.

- Yere yakın olan prizlere güvenlik kapağı alın. Yerde olan elektrik kablolarını yukarıya kaldırın.