Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan Dr. Anıl Yeşildal yeni doğmuş bebeklere inek sütü verilmesinin sakıncalarını anlatıyor.

Yeni doğan bir bebeğe kesinlikle inek sütü verilmez. Aslında 0-1 yaşına kadar bebeklere inek sütü vermek doğru değildir. İnek sütünün yeni dünyaya gelen bebek üzerinde birçok sakıncaları vardır.Bunlardan biri yeni doğan bir bebek inek sütünü çok zor sindirir. Protein içeriği çok farklıdır. Kazein dediğimiz miğde asitiyle karşılaştığı zaman pıhtılaşan bir protein yapısına sahiptir.

İnek sütünün yeni doğan bebek üzerinde ikinci sakıncası ise sodyum içeriği çok çok yüksek olduğu için bebeklerin gelişmemiş böbreklerinin bunu sindirmesi malesef mümkün değildir.

Diğer sakıncaları ise bebeğin zeka gelişimini ve görme keskinliğini sağlayan retina ve miyelin kılıf üzerine çok etkili olan Omega-3 ve Omega-6 yağ asitlerini neredeyse hiç içermemektedir. İnek sütünde yeni doğan bebeğin alması gereken demir oranı ve demir emilimi çok düşüktür. D vitamini yetersiz, kalsiyum ve fosfor oranı uygunsuz olduğu için kalsiyum emilimi çok çok aşağılarda kalmaktadır. Bu nedenle anne sütü yerine inet sütü vermenin ciddi D vitamini eksikliği ve buna bağlı olarak kemiklerde yumuşama, raşitizm, alerjik hastalıklara sık yakalanma ve kabızlık gibi saymakla bitmeyen bir çok sakıncaları vardır.

Sağlıklı diye satılan sütler aslında yeni doğan bebeklerimiz için o kadarda sağlıklı değillerdir.