Bebeğiniz ilk adımlarını atmaya başladı mı ? İlk adımlarıyla beraber bebeğinizin ayakkabı ihtiyacı doğdu demektir.

Bebeğiniz ilk dünyaya geldiğinde hemen ilk giysisini aldınız ve giydirdiniz. Ardından ilk çıngırağını, ilk emziğini ve ilk oyuncaklarını hep aldınız. Peki artık bebeğiniz yürüyor ilk ayakkabısını almanın zamanı gelmedi mi ? Bebekler yürümeye başladıktan 1.5 ay sonra ilk ayakkabısını alma zamanı geldi demektir. Ama bir korkunuzun olduğunu biliyorum. Mağazada çılgın gibi ağlarsa, bağırırsa diye kara kara düşünüyorsunuz. Size tavsiyemiz mağazaların yoğun olmadığı hafta içi bir günde ve öğlen vaktinde gitmeniz. Bir diğer önerimiz ise büyük bir ayakkabı mağazası ise daha önceden çocuk ayakkabısı ile ilgilenmiş satış görevlisi bulun. Bebeğinizi kısıtlamayın mağazadaki aletleri incelemesine izin verin. İlk ayakkabı alma maceranız neşeli geçsin.

Tüm anne ve babalar bebeklerinin ilk ayakkabılarının şık olması için büyük merakla mağazaları gezerler. Şıklıktan ziyade size tavsiyemiz sağlıklı ve bebeğinizin ayağının sağlığını bozmayacak bir ayakkabı almanız. O yüzden ayakkabı alma işini aceleye getirmeyin. Bize göre ilk ayakkabı özenle seçilmesi gereken en önemli bebek eşyalarından biridir. Şayet bebeğinizin ayağına uygun olarak alınmayan ilk ayakkabı bebekte ağrılardan ziyade çekiç parmak, tırnakların batması ve nasıl gibi kalıcı hasarlar verebilir.

Bebeğinize her ortamda ayakkabı giydirmenize gerek yoktur. Evde yada temiz ve düz zeminlerde bırakın ayakkabısız gezsin. Yeri ve ayaklarını daha iyi tanımasını sağlarsınız. Telaşlanmaya gerek yok hasta olmaz veya düz taban olmaz.

Bebeğimin İlk Ayakkabısı Nasıl Olmalı

1- Birinci dikkat etmeniz gereken nokta alacağınız ilk ayakkabı bebeğinizin bileklerine kadar olmalı ve tüm ayağını güzelce sarmalıdır.

2- İlk ayakkabının alt kısmı esnek olmalıdır. Ancak topuk kısmında biraz daha sert deri kullanılabilir.

3- Tabanı düşük yüksek olmayan ayakkabılar tercih edin.

4- Ayakkabısının içi yumuşak bebeğinizin ayağını tahriş etmeyecek özellikte olmalıdır.

5- Bebeğinizin ilk ayakkabısı ayaklarını serin tutan, sıkmayan bir ayakkabı olmalıdır. Böylece bebeğinizin ayakları terlemez ve kuru kalır.

6- Bebeğinizin ayak başparmağı ile aldığınız ayakkabının burnu arasında 0.5-1 santim tahmini sizin başparmağınız kadar boşluk bulunmalıdır. Ayağını sıkan ayakkabı kesinlikle almayınız.

7- Alacağınız ilk ayakkabının kaliteli olsun diye pahalı olmasına gerek yoktur. Çünkü bebeğinizin ayakları çok hızlı büyüyecek. Neredeyse 3 ayda bir ayakkabı alacaksınız. O yüzden aşırı pahalı ayakkabı almanıza gerek yoktur.