Çocuk olduktan sonra uyku sorunu birçok ebeveynin çektiği tatlı sıkıntılardan biridir. İşte sizlere bebeği kolay uyutmak için ipuçlarını anlatıyoruz.

Seçimi size bırakıyoruz ya siz bebeğinizi kendi uyku düzeninize göre alıştırırsınız yada siz onun bilinçsiz uyku düzenine alışmak zorunda kalırsınız. Uzmanlar tarafından açıklanan bir gerçek vardır ki tüm bebekler sabit rutin olan şeyleri severler çünkü kendilerini güvende hissederler. Ancak daha küçük oldukları için bunu tek başlarına başaramazlar, sizin desteğinize ihtiyaçları vardır.

Bebeğiniz ile birlikte uyku düzeni oluşturmaya çalışın

Yeni dünyaya gelen bebekler günde ortalama 16 saat civarında uyku uyurlar. Ama bu uykuları sürekli değildir. Çünkü 2 saatte bir karınları acıkır ve uyanırlar. Doğumun ilk zamanlarında bu düzen biraz daha karışık olabilir. Fakat zaman geçtikçe sinir sistemiyle paralel olarak uyku ve acıkma düzenide rayına girecektir. Doğumdan 12 haftalığa kadar çoğu bebek geceleri ortalama 5 saat uyurlar. 12 ile 24 haftalık arasında ise 9 saate kadar aralıksız uyku düzenini tutturabilirler.

Gündüz uzun soluklu uyuklamasına pek izin vermeyin

Ara ara düzenli uyuklamalar olabilir. Fakat gündüz tüm gün uyuyan bebek geceleri uykusu gelmediği için sizi rahatsız edecektir.

Gün boyu dikkatli ve hareketli olmasını sağlayın

Yeni doğmuş bebeğinizin uyanık olduğu zamanlarda hemen uyutmak için uğraşmayın. Onla konuşun, sohbet edin, oyunlar oynayın. Evde hafif gürültü yaparak ve ışık açarak dikkatini o yönlere çekin. Gündüzleri uyguladığınız bu uyarılar bebeğin gece daha iyi uyumasını sağlayacaktır.

Bebeğinizi uykuya dalmadan önce yatağına koyun

Bebeği kucağınızda uyuttuktan sonra yatağa koymanız onun büyük ihtimalle uyanmasına sebep olacaktır. O yüzden uykusu geldiğini anladığınız anda yatağına koyarak uykuya dalma ve yatak arasındaki ilişkiyi anlamasına yardımcı olmuş olursunuz. Bebeğinizi yatağa yatırdıktan sonra ağlarsa sabırsızlanmayın. Hemen kucağınıza almayın. Bebekler yatağa yatınca en rahat olacakları pozisyonu ararlar. Onu bulana kadar sızlanabilirler. Sabırlı olmaya gayret gösterin. Hala uykuya dalmazsa onla konuşun, sırtını sevin.

Sallamak bebeğin daha mı kolay uyumasını sağlar?

Bana göre anneler bebeklerini sussun diye sallarlar. Tüm ihtiyaçları giderilmiş bir bebeğin ağlama sebebi bana göre uykusuzluktur. Fakat insanlar arasında ağlamanın sebebi açlıktır. Anneler bebeği uyutmak için neye alıştırırlarsa bebek ona alışır. Mesela bazı anneler bebekleri meme emerken uyuduğu için diyor ki meme emerken uyudu demek ki meme emdirirken uyutmalıyım. Ama bilmiyor ki ilerde başına gelecekleri. Size bu konuda tavsiyemiz bebeğiniz ile yatağı arasında bağ kurdurtun ve uyku düzenini belli bir rutine bağlatmaya çalışın.