Yaz aylarında hamile annelerin kafasını kurcalayan bir soruda gebe iken yüzme konusudur.

Hamileyken yüzmek zararlı mı ?

Anne adaylarının yüzmek için denize girmesinde herhangi bir sakınca görülmemiştir. Hatta suyun kaldırma özelliği nedeniyle vücudunuzda yerle bir olan düzenin yerine oturması sebebiyle faydasıda bulunmaktadır. Bulantı ve kusmalarda azalmalar görülür. Yüzmek hamileliğinizin geri kalanını daha rahat geçirmeniz için oldukça faydalı bir spordur.

Denize giden hamile annelerimize tavsiyelerimiz

Hiç kimsenin girmediği, kirlenmiş suların bulunma ihtimalinin yüksek olduğu bölgelere girilmemelidir.

Diğer dikkat edilmesi gereken konu ise hamilelik döneminde anne adaylarında sık görülen kramplardır. Denize girdiğinizde kramp ihtimali dahada artacaktır. Bu nedenle anne adayları denize tek başlarına girmemelidir. Eğer yanlız giriyorlar ise boylarını geçmeyen yerlere girmeliler.

Denize girmeden önce vücudu ısıtılmalı ve yavaş yavaş yüzme hızını arttırılmalıdır. Nefes tutup uzun süreli dalmak bebeğiniz için zararlıdır.

Bacaklarınızı fazla açmadan kollarınız ile yüzmek yada su üstünde durmanız tavsiye edilir.

Denize girmek için en ideal saatler sabah saatleridir. Öğlen saatlerinde anne adaylarının denize girmemesi gerekir. Öğlen saatlerindeki aşırı sıcaklık ve ışınlar annemizde aşırı su kaybına ve vücut ısısının artmasına neden olur. Bu durumda gebelik için sorun teşkil edebilir. Güneşte fazla kalmamak hamileliğiniz için en iyisidir.

Hamilelikte denizde mi yüzmeliyim ? Yoksa havuzda mı?

Bu soru sıklıkla sorulan sorulardan biridir. Bu soruya verilebilecek en net cevap kesin temiz olduğunu bildiğiniz yer en iyisidir. Havuzların temizliği için kullanılan maddelerin fazla olduğu havuzlarda yüzmek tehlike oluşturabilir. O yüzden bu konuya dikkat edilerek havuzlara gidilmesi tavsiye edilir. Eğer denize gitme ihtimalleri varsa hiç tereddüt etmeden denizi tercih etmeliler.