Gün içinde yada uyurken dişlerini gıcırtan bebeklerin neden dişlerini gıcırdattığı önemlidir.

Çoğu anne ve baba bebeklerinin dişlerini gıcırdattığından dolayı şikayetçidir. Bebeğinize veya çocuğunuza dişlerini gıcırdatma dediğinizde dişlerini gıcırdattığından habersiz olduğunu göreceksiniz.

Bebeklerin dişleriniz gıcırdatma problemleri birçok sebepten dolayı olabilir. Hangi sebep olursa olsun diş gıcırdatma ilerde bebeğinizde problem yaratmaması için dikkate alınması gereken bir konudur.

Bebeklerin veya çocukların yüzde 15lik kısmında ciddi anlamda diş sıkma ve gıcırdatma problemi görülmektedir. Bu problemler bebeğin baş, boyun ve kulak kısımlarında ağrılara, dişlerinde aşınmalara neden olmaktadır. Bu problemin farkına varmadan bebektir zamanla geçer derseniz gelişmekte olan bebeğinizin ilerki yaşlarda çene ve dişlerinde kalıcı hasarlara neden olabilir.

Diş gıcırdatmanın (Bruksizmin) sebebi nedir? Neden olur?

Diş gıcırdatma probleminin kesin bir nedeni yoktur. Bir kaç nedenin bir araya gelmesiyle bebek dişlerini gıcırdatmaya meyillenir.

1. Neden dişlerin yapısı ve local etmenlerdir. Bebeğin gelişmesi aşamasında dişlerin yamuk veya yanlış sıralanışı, hatalı yapılan diş tedavileri vb.

2. Neden ise psikolojik etmenlerdir. Diş gıcırdatmanın en önemli faktörüde budur. Yetişkin kişiler yaşamını sürdürmek için didinmektedir. Bu evrelerde yaşadığı problemler kişiyi olumsuz etkileyerek stres ve baskı altında tutmaktadır. Bu durumlar onda bu stresini dışarı atma ihtiyacı doğurmaktadır. Kişi en basit şekilde dişlerini gıcırdatmak ile stresini atmaya çalışır. Buda onda alışkanlık haline gelmiş olur. Bebek veya çocuklarda ise aile ortamı ve arkadaş ortamı çok etkilidir. Hele bebekler daha dertlerini anlatamadıkları için olumsuz bir hava sezdiklerinde veya huzursuz bir ortamda olduklarında dişlerini gıcırdatmaya alışabilirler. Bu konuda çok dikkatli olmak gerekir.

3. Nedense sistemik etmenlerdir. Bağırsak hastalığı olan bebek veya çocuklarda bağırsakları gerginleştiğinde beyin otomatik olarak sindirim sistemini faaliye alır. Faaliyete geçen sindirim sistemi tükürük akışının artmasına ve çiğneme kaslarının kasılmasına neden olur. Bu olayların sonucunda bebek dişlerini gıcırdatmaya başlayabilir. Sinüzit problemi olan bebek veya çocuklarda geniz akıntısı fazla olduğu için diş sıkma veya gıcırdatma sorunu olabilir. Eğer bu sistemik etmenler dikkate alınmazsa bebek bu hareketleri alışkanlık haline getirebilir. İlerde daha büyük problemler ile karşılaşabilirsiniz.

Diş gıcırdatma (Bruksizmin) tedavisi nedir?

Diş gıcıdatma hastalığının tedavi yönteminde ilk olarak basit ve kolay olanı tercih etmeliyiz. Aile olarak diş hekimine gidip problemi güzelce anlatmak gereklidir. Hekim ilk olarak dişlerin yapısını kontrol eder. Aşınmalar var ise onları tedavi eder. Eğer diş yapısında, ağzının kapanmasında problemler varsa onları düzeltir. Hala diş gıcırdatma geçmedi ise basit apereyler kullanılır. Bu sırada hekimimiz yukarıda bahsettiğimiz sistemik etmenleri de kontrol ettirir. Tüm bunlara rağmen çocuğunuzun diş gıcırdatma problemi geçmediyse sorun psikolojik olabilir bir piskologa danışmanızda fayda var.