Doğum bittikten sonra içinizi rahatlatmak için yaptırdığınız doktor kontrolleri yetecektir.

Sizlere doğum sonrasında genellikle hekimlere sorulan soruların cevaplarını paylaşıyoruz.

Doğum sonrasında doğum kontrol ilaçları kullanabilir miyim ?

Gebelikten sonra doğum kontrolü herkesin merak ettiği bir konudur. Eğer doğumdan sonra doğum kontrol ilaçları kullanmak isterseniz hekiminize danışmanızı tavsiye ederiz. Kronik bir sorununuz varsa doğum kontrol riskli bir konudur.

Doğum sonrasında ne zaman adet olurum ?

Telaşlanmanıza gerek yok gebelik bittiğinde tahmini 6. aydan sonra adet olmaya başlarsınız. Bu süre bazı annelerde bir yıla kadar uzayabilir. Bebeğini emziremeyen anneler ise doğumunun 6 ile 8 ayı arasında regl olmaya başlarlar. İlk adet döneminde oldukça sancı çekebilirsiniz. Eğer bu sancılar çekilmeyecek kadar fazlaysa bir hekime danışmanız tavsiye edilir.

Doğum sonrasında seks hayatım ne olur ?

Kadınlar doğum bittikten sonra cinsel ilişkiden soğurlar gibi bi olgu yoktur. Fakat vajinasında kuruluk problemi olanlar çıkabilir. Kuruluk için hekiminizin tavsiye ettiği kayganlaştırıcıları kullanabilirsiniz.

Doğum sonrasında göğüslerim ne zaman eski haline döner ?

Emziren annelerin göğüsleri biraz daha büyüktür. Fakat emzirme döneminden kısa bir süre sonra göğüsleriniz tekrar eski haline gelecektir.

Doğum sonrasında akıntılarım var ?

Akıntı ve idrar tutamama gibi problemler doğumdan sonra pek görünmez. Olsa dahi ekseri doğum bittikten sonra 3 ay içinde düzelir.