Gebelik oldukça zor ve meşakkatli bir süreçtir. Kulaktan dolma hurafeler ile bu süreci daha zor haline getirmeyin.

Çoğu anne adayı eskilerden gelen düşük ile ilgili yalan yanlış bilgiler ile kendini strese sokmaktadır. Sizlere tavsiyemiz herkesin söylediğine kulak asmamanız. Sizler için hazırladığımız düşük ile ilgili yanlış bilgiler yazı dizimizi okuyarak biraz bilgilenmeniz tavsiye edilir.

YANLIŞ 1 - Hamileliğin ilk zamanlarında yapılan vajinal kontrol yada vajinal ultrasonografi düşük sebebidir.

Erken periyotlardaki hamilelikler bir tek vajinal yolla uygulanan ultrasonografi yöntemiyle değerlendirilir. Yapılan bu işlem, hamileliğin olağan durumunun kontrolü ve dış hamileliğin yok edilmesi amacıyla uygulanmalıdır. Herkesin korktuğu gibi tehlikeli bir durum yoktur. Düşük gibi bir probleme neden olmamaktadır.

YANLIŞ 2 - Düşük yapmak az görülen bir olaydır.

7 hamile anne adayından bir tanesi düşük yapmaktadır. Erken dönem hamilelik kayıplarını da bu orana eklersek düşük ortalaması artmaktadır. Tüp bebek yöntemi ile anne olmak isteyen adaylarda ise düşük ihtimali %20 civarındadır.

YANLIŞ 3 - İşlerimin yoğunluğu ve yorulmamdan dolayı düşük oldu.

Günlük fiziksel etkinlikleriniz ile düşük arasında bir ilişki olduğu saptanmamıştır. İşlerinizi yapmak, iş gezileri, ev temizliği gibi olaylar çok aşırıya kaçılmadığı müddetçe düşük riskini arttırmaz. Düşüğün sebebi bunlardan ziyade embriyodaki sorundan kaynaklanmaktadır. Düşüğün en büyük sebebi kromozomal bozukluklardır. Embriyoda oluşan problemler doğal ayıklama yoluyla düşük olarak atılır.

YANLIŞ 4 - Bebeğimin karnımda vefat etti, ben düşük yapmadım.

Gebeliğin devam etmesi demek bebeğin gelişmesinin sürmesi ve kalp atışlarının olması olarak tanımlanır. Eğer bebeğin kalbi durmuşsa veya gelişmesini sürdürmüyor ise bu durumda düşük olarak tanımlanır. İlle kanama olması gerekmez.

YANLIŞ 5 - Eşimle kanlarımız uyuşmadığı için düşük oldu.

Bilinen bir yanlış daha. Eşler arasında kan uyuşmazlığının olması düşüğe neden olmamaktadır.

YANLIŞ 6 - Düşük yaptıktan sonra kürtaj olmak risklidir. İlerde hamile kalamam.

Hamilelik bozulması olduktan sonra rahim içersinde kalan parçaları temizlemek oldukça önemlidir. Temizleme işlemide sadece kürtaj yoluyla yapılabilir. Kürtaj yapılmaz ise rahim içinde kalan parçalar hastalıklara neden olabilir. Sadece 10 ile 12. haftadan büyük hamileliklerde uygulanan kürtajlar ilerde gebeliği etkileyebilir.

YANLIŞ 7 - Sürekli yatakta dinlenmek düşüğü önler.

Bazı haller haricinde yatak istirahatının düşük riskini azalttığına rastlanılmamıştır. Rahim ağzında açılma olan anne adaylarının istirahat etmesi uygun olabilir. Diğer adaylarda bu gibi durum olmadıkça istirahat etmemek düşüğe sebep olmaz. Rahim ağzının açılması durumu daha çok hamileliğin 12. haftasından sonra düşüğe ve ilerki gebeliklerde kayıplara sebep olabilir.

YANLIŞ 8 - Düşükten sonra yeniden gebe kalmak için 6 ay beklenmelidir.

Düşük yapan anne adayı kendini iyi hissettiği bir vakit tekrar gebe kalabilir. Bu durum için belli bir süre beklemenize gerek yoktur.