Hamilelik rahim içersinde başladığında trofoblast hücrelerinin oluşturduğu HCG ismindeki horman salgılanır.

İdrar ve kanda çok az var olan bu hormonun çeşitli hamilelik testleri sonucunda arttığının görülmesiyle vücutta kesinlikle hamilelik olduğu anlaşılır.

Gebeliğin ilk belirtileri 1 veya 2 hafta adetin gecikmesinden daha sonra başlamaktadır. Bu günlerde hamilelik 1.5 aylık olarak tanımlanır.

Gebeliğin belirtileri nelerdir ?

Hamileliğin en bilinen belirtisi adet gecikmesidir. Gebe olan anne adaylarının adet döneminde normalin aksine açık renkli kanama oluyorsa büyük ihtimalle hamileliğin ilk belirtisini yaşıyorsunuzdur.

Hamilelik belirtilerinden 2.si anne adayının göğüslerindeki hassasiyettir. Meme kısımlarında ağrılar ve şişmeler dokunulmayacak kadar acı veriyor ise hamile olabilirsiniz.

Ekseri hamileliğin 2 ile 12. haftalarında bulantı ve kusmalar görülür. Gebe kişilerin neredeyse yarısında bulantı ve kusma belirtileri görülmektedir. Genellikle bulantı ve kusmalar sabah uyanınca aşırıdır fakat gün içinde azalır. Hamilelik esnasında hastalığı olan kişinin değişim gösteren metabolizmasının ve endokrin bezlerin bulantıya sebep olduğu düşünülmektedir.

Hamilelik belirtilerinden bir diğeride aşırı yorgunluk ve uykusuzluk hissidir. Her zaman daha erken bir saatte uyumak isteyebilir ve sabahları kalkmak istemezsiniz. Basit işler yapsanız bile hemen yorulabilirsiniz.

Hamileliğin belirtileri kimi anne adayında iştah açılması kimi anne adayında ise iştahında kapanma ve tiksinme hissidir. Aşerme evresine geçen anne büyük ihtimal mevsim dışı meyve istekleri artar veya olağan vakitlerde yemekten zevk aldığı besinlerden artık zevk almayabilir.

Hamilelik işaretleri arasında en fazla görülen hallerden birisi de kokulara karşı duyulan duyarlılıktır. Bilhassa yiyecek kokusu hamile kişiyi aşırı derece huzursuz eder ve bu kokular anne adayında mide bulantısına yol açabilir.

Nadirde olsa bazı anne adaylarında bayılma ve baş dönmesi hissi olabilmektedir.