Bebeklerde meydana gelen mide çıkışı tıkanıklığı sorunu hakkında bilmeniz gerekli herşeyi yetkililer açıklıyorlar.

Mide çıkışı tıkanması, sindirimi yapılan besinlerin miğde organından bağırsaklara geçiş yaptığı yerde gerçekleşen tıkanma hastalığıdır.

Bu hastalık, dünyaya yeni gelen aşağı yukarı erkek bebeklerin 1/150 sinde kız bebeklerin ise 1/750 sinde meydana gelmektedir. Bu biçimde dünyaya gelen bebeklerin tahmini 100de 15sinde neden aileden kaynaklansa da çoğu kısmında asıl neden bilinmemektedir.

Mide Çıkışı Tıkanması Olan Bebekleri Nasıl Anlarsınız ve Tedavisi Nedir

Yeni doğan bebeğinizde mide tıkanma problemi varsa ilk belirtileri yediği besinleri dışarı çıkarmasıdır kusmasıdır. Nadirde olsa kusuk ile birlikte kanda gelmektedir. Kusma tipik bir şekilde beslenilmesi sırasında veya beslenme bittikten çok kısa bir zaman sonra meydana gelmektedir; ancak beslenmeden saatler sonrada kusma olayı gerçekleşebilir. Kustuktan hemen sonra bebekler yeniden açlık hissederler ve beslenmeleri gereklidir.

Mide çıkışı hastalığı olan bebeklerin bağırsaklarından oldukça az miktarda yemek geçmesinden dolayı, dışkısı çok azdır. Bu hastalığa sahip olan bebekler oldukça su ve kilo kaybı yaşarlar. Bebeklerin gözleri içine çöker ve yaşlı bir insana benzerler. Mide çıkışı tıkanması yaşayan bebekler sağlıksız gibi dururlar fakat büyük acı çekiyormuş gibi gözükmezler. Bu ayrıma dikkat ediniz.

Mide çıkışı tıkanması ekseri fiziki kontrol , bebeğinizin ne şekilde besin aldığının öğrenilmesi ve karın kısmının kontrolleri sırasında tanı konulur. Şayet bu şekilde hastalık teşhis edilemez ise, ultrason ile kontrol yapılabilir. Mide çıkışı tıkanmasıyla dünyaya gelmiş bebekler damardan sıvı besin verildikten sonra çok fazla zaman kaybedilmeden ameliyat edilmesi önerilir.

Operasyondan bittikten tahmini 6 saat sonra bebeğiniz ağız yoluyla beslenmeye başlayabilir, yenilecek gıda miktarı ise yavaş bir şekilde artırılmalıdır. Birçok bebek ameliyat bittikten iki gün sonra hastaneden çıkarılırlar. 
Bu ameliyatın ölüm riski %1'dir.