Uzmanların araştırmalarına göre doğumdan sonra annelerin saçları normalde döküldüğünden 2 yada 3 kat daha fazla dökülmektedir.

Bu dökülmelerin normal olduğunu belirten uzmanlar saç dökülmesinin sebebi doğumdan önce yüksek olarak devam eden östrojen hormonu doğumdan sonra normal seviyesine indiğinden kaynaklanmaktadır.

Gebelik süresince , östrojen hormonu seviyesinin aşırı yükselmesi nedeniyle saçlar ağırlıklı bir şekilde gelişme aşamasında kalır. Az miktarda saç olağan çevrimi olan dökülme aşamasını yaşamaktadır. Gebelik süresince dökülmesi gerçekleşmeyen saçlarsa doğum bittikten sonra ki 2 ile 6 ay içinde doğal olan dökülme aşamasını toplu bir şekilde yaparak yeni halini alır. Dolayısı ile olağan şartlarda bu belli bir süreli bir saç dökülmesidir ve doğal olarak kalıcı bir şekilde saçlarınızda kayıplar olmaz.

Saçlarınız zaman içersinde aynı biçimde tekrar eski haline döner.  Fakat gebelik sonrasında ki periyodun fiziki açıdan da zorlayan bir dönemin olduğunu akıldan çıkarmamak gereklidir. Uyku problemi, emzirme bunlara benzer etkinlikler aşırı enerji harcattığı için bedeni zor duruma sokar. Bu durumun yanına birde saç dökülmesinin oluşturduğu gerilim ilave edilince aşama daha da zor duruma gelir ve uzayabilir. Bu periyotta annemizin kansız kalmamasına dikkat edilmeli ve bir başka sağlık problemi olmadığından emin olmak gerekir. Bu durumun dışında saç derisinin sağlıklık olması da saçın sağlıklı bir şekilde geri dönüşünde oldukça önemli görev alır. Saçın hergün güzelce yıkanması ve kaliteli sıradan olmayan şampuan markalarının kullanılması da mühimdir.

Saçlarınızın kaybını daha aza indirmek için öneriler

  • Gevşek olan tokalar kullanın
  • Saçlarınızı duştan sonra yumuşak fırçalar ile tarayınız
  • Fazla meyve ve sebze tüketmekten kaçınmayın
  • Kesinlikle sert tarak kullanmaktan kaçınınız
  • Fön çekmekten kesinlikle kaçınmalısınız ve saç kurutucuları soğuk üfleyecek şekilde kullanınız
  • Hekiminizin önerebileceği vitaminler saçlarınız için faydalı olabilir
  • Silika ile Biotin bulunan şampuanları tercih edin