Anne olmaya yakın adayların gebelikleri süresince en mühim şikayetlerinden bir tanesi kabızlıktır.

Bilhassa gebeliğin ilerleyen dönemlerinde beliren kabızlık problemi anne olacak kadın adayı için rahatsızlık oluşturacak bir hal olsa da şikayetleri kolay önlemler ile hafifletmek muhtemel.

Hamilelikte kabızlık hastalığının en temel sebeplerinden birisi de değişim gösteren psikolojik ve hormonal etkilerden ötürü sindirim düzeninin olağan denge yapısının bozulması ve mideyle bağırsaklarda olan besin işleme sürecinin yavaş bir şekilde olmasıdır.

Akıldan çıkarılmaması gerekli olan nokta gebelikte kabızlığın çözüm yolunun olduğu ve bu durumun bir hastalıktan daha çok doğal bir farklılık olduğudur. Çünkü bebek büyümesi gerçekleştikçe annenin sindirim sisteminin bulunduğu alan da azalacaktır ve kabızlık daha fazla olabilecektir.

İşte sizlere kabızlığı önlemeniz için uygulayabileceğiniz temel bir kaç tavsiye;

  • Prebiyotik besinlerin alınması sindirim basamaklarının daha iyi yapılmasını sağlayacaktır ve sağlığa bir dezavantajları olmadığı için bebek üstünde kötü bir durum oluşmayacaktır.
  • Hamilelikte hekiminizin tavsiye ettiği spor ve yürüyüşleri aklınızdan çıkarmamalı, fiziksel bir şekilde hareketliliğinizi muhafaza etmelisiniz.
  • Yemekleri seri bir şekilde tüketmemeli ve olabildiği kadar çiğneyerek sindirim sistemine yardımcı olmalısınız.
  • Sindiriminizi kolay bir şekilde olmasını sağlayacak doğal çayları tüketebilirsiniz.
  • Lifli gıdaların tüketimini çoğaltabilirsiniz. Bilhassa Meyve, tahıl ve baklalar ile sebzeler bu konuyla alakalı harika bir seçenek oluştururlar. Sindirim sistemininizi bu meyvelerin kuru halleride harekete geçirerek kabızlığı önler.
  • Şüphesiz hamilelik haricinde de tavsiye edilen bol miktarda su tüketimi kabızlık probleminin en tesirli çözümlerinden biridir.

Gebeliğiniz esnasında rastlaştığınız bu karışıklığa karşı rastgele bir ilaç veya ek ürünler tüketmek istiyor iseniz bu konuyla alakalı hekiminize kesin olarak danışmalısınız. Çünkü sizin sağlığınıza zararlı olmasa dahi bazıları bebeklere zararlı olmaktadır ve dikkatli kullanılmaları gereklidir.