Hangi besin maddeleri beynimize faydalı ve faydaları nelerdir ? merak edenler için hazırlanmış makalemiz.

Yaban mersininin beyne etkileri

Fareler üzerindeki deney çalışmaları gösteriyor ki tatlı yabanmersini insanın hafıza ve motor kabiliyetlerini yükselttiği ve beynin genç kalmasını sağlıyor. Bu arada yabanmersini tansiyon içinde olumlu etkilerinin olduğu söyleniyor.

Yeşil yapraklı besinlerin beynimize etkileri

Alzheimer ve bunaklığa neden olan homosistein amino asitinin kolay ve rahat çözülebilmesi için gerek olan B12 ile B6 buna benzer B vitamin çeşitleri brokoli ve lahana buna benzer sebzelerde bol miktarda yer alıyor.

Ispanak beyne faydalımıdır

Ispanağın tam manası ile bir antioksidan özelliğinde olduğu, ıspanak bulunan salatanın göbek denen salatadan Üç kat daha çok B vitamini bulunduğu söyleniyor.

Sardalya ve somon balıklarının beynimize etkileri

Sardalya ve somon bunlara benzer yağlı balıklar koruma amaçlı omega 3 asidi içerdiği biliniyor. Omega-3'ün beyinde fazla düzeyde var olması ise "insanları güzel hissettiren" serotonin hormonunun salgılanmasına yardımcı oluyor.

Esmer Pirinç ve Tahılların beyin üzerindeki etkileri nelerdir

Esmer pirinçte bulunan magnezyum ve vitaminlerin anlayış yeteneğini yükselttiği, tahılların ise B6 vitamini bakımından eksiksiz bir depo olduğu söyleniyor.

Sıcak kakao'nun beyne faydaları

Sıcak kakaoda bulunan antioksidan seviyesinin yeşil çaydakinden 3 kat daha çok olduğu söyleniyor.

Bademin, cevizin ve fındığın beynimizi harekete geçirmesi

Antioksidan bakımından aşırı zengin olan badem ile fındığın, kandaki kolestrol düzeyini azalttığı, cevizin ise omega-3 asiti bakımından zengin olduğu bilinmektedir.

Zeytinyağı'nın beyne etkileri

Zeytinyağı kişinin tansiyonu düzenlemektedir ve kolestrol düzeyini düşürmektedir.