Doğum yapmadan önce egzersiz yapmak zararlı mıdır ? Hamilelik sırasında hangi egzersizleri yapmalısınız.

Doğum Öncesinde Egzersizler

Yürüme en iyi egzersiz biçimlerinden birisidir, bu sebeple evet, bayanlar egzersiz yapabilmektedir, fakat gebelikleri süresince egzersiz planlarında bir takım değişiklikleri yapmalıdırlar. Egzersiz, bebek ve anneler için ayrıca gebe olmadan daha önce düzenli bir şekilde egzersizler uygulayan bayanlar için faydası vardır, bu nedenle bu bayanlar bir takım minik değişiklikler ile egzersizleri uygulama devam edebilirsiniz. Doktorunuzun izni olmadan hamile iken egzersizlere başlamanız tavsiye edilmez. Bu göz ardı edilmemesi gerekli mühim bir husustur.

Birinci 3 aylık periyot, kendinizin bedeninde yaşadığı değişimler ve bebeğinizin gelişimi sebebiyle harcadığınız enerjiye bağımlı olarak anne için fiziki açıdan aşırı yorucu bir süre olabilmektedir.  Bedeninizi dinlemeli ve olabildiğince dinlenmelisiniz. Haftada bir ya da iki defa yürüyüş yapabileceğiniz bir etkinlik olabilmektedir ve bu yeterince harika bir egzersizdir.

Birinci 3 ay bittikten sonra sırt üstünde yatarak egzersiz yapmaktan uzak durun, nedeni bu bebeğe giden kan aktarımını sınırlayacaktır. Relaksin ile progesteron hareketine bağımlı olarak, uzun bir vakit çömelme, atlama, ileri uzanma ile yönünüzde bir anda farklılık içeren aksiyonlardan sakınmanız mühimdir. Relaksin sebebiyle çok gerilme aksiyonları yapmayınız, hafif ve yavaş yavaş geriliniz. Geleneksel rektoabdominal faaliyet tavsiye edilmemektedir, çünkü bayanların Yüzde 30unda abdominal kasların ayrılması olayı olabilmektedir. Eğitmenler ile fizyoterapistlerin sizlere gösterip tavsiye edeceği derin abdominal destek sağlayıcı egzersizleri yapınız.

Egzersiz Yapacağınız Sırada Nelere Dikkat Etmeliyiz

Gebelikte kan şekeri seviyeleri aşırı seri değişmektedir, bu sebeple egzersiz uygulamadan 1 ya da 2 saat öncesinde hafif glikemik karbonhidratların tüketilmesi harika bir fikirdir. 1 elma ya da 1 muz buna benzer yiyecekler olabilmektedir. Şayet kendinizi bitkin ya da uyuşmuş hissediyor iseniz, egzersiz uygulamayı durdurunuz ya da yavaşlatınız ve karbonhidrat bulunan bir atıştırma yapınız.

Yavaş Olarak vücudumuzu ısındırdığımızdan emin olunuz ve her an hafif olarak esnemenizi sağlayın. Şayet alttakilerden rastgele birisini yaşıyor iseniz egzersiz yapma işini terk ediniz :

  • Vajinanızda kanama ya da lekelenmeler
  • Eklemlerinizde acı
  • Baş ağrıları,görmenizde bulanıklık ya da görme değişimleri
  • Uyuşmalar
  • Bitkinlik hissi
  • Karnınızda ağrı
  • Nefes alamayıp nefessiz kalmalar
  • Belinizin alt kısmında ağrılar
  • Vajinanızdan bir anda su gelme durumu
  • Bebeğinizin hareket etmesinde değişimler

Şayet rastgele bir telaş duyar iseniz hemen hekiminizi ya da hastanenizi arayınız.

Egzersizlerinizi yapar iken göğüslerinizi destekleyecek sütyenler kullanınız.

Besleyici besinleri tüketmeye devam ediniz ve su kaybını önlemeye engel olunuz.

Hamilelik sırasında formunuzu muhafaza etmek yerine kendinizi zor duruma sokmayın.

Formda kalmak amacı ile elinizde yaşamınızın geri kalanı bulunmakta, bu sebeple bebeğin tadını çıkartınız.

Kendiniz ve bebeğiniz amacı ile egzersiz yapma ifadesi doğru bir tarz değildir. Bebeğin normal olarak gelişmesine müsaade edin. Aşırı egzersiz olayını doğum bittikten sonrasına sarkıtınız.