Gebelik zehirlenmesi tıptaki adı Preeklampsi hastasının kriz geçirmesi haline eklampsi denmektedir.

Eklampsi nöbeti dediğimiz aynı epilepsi (sara) nöbetine benzer, hasta kişinin bacak ve kollarında kasılmalar, belli bir süre bilinç kaybı olur. Hastanın tansiyonu yükselir ve kuvvetli preeklampsinin diğer bulguları olur. Annemizin hayatını tehlikeye atan kritik bir durumdur ve her an acil olarak sezaryenle hamileliğin bitirilmesini gerektirir. Tek tedavi yöntemi doğumdur, eğer doğum olmaz ise nöbet krizlerinin artması ve anne yaşamının riske girme tehlikesi vardır. Eklampsi nadirende olsa gebelikte değilde doğumdan sonraki günlerde de görülebilir.

Kuvvetli preeklampsi hastalarının eklampsi nöbeti geçirme olasılığı oldukça fazladır. Eklampsi hastalarının Yüzde 20 ile 25'inde hafif de olsa preeklampsi bulguları bulunur.

Eklampsi görülmesi ne zaman olur?

Eklampsi krizlerinin %80 doğumun olduğu sırada ve doğum bittikten ilk 48 saat içinde görülebilir. Gebelik döneminde ise 20. haftadan sonraki haftalarda görülür. Hamileliğin 20. haftasından daha önce eklampsi görülmesi çok azdır. Fakat nadir vakalarda olsa doğumdan uzun zaman sonrasında görülen olaylarda bildirilmiştir.

Eklampsi hastalığının belirtileri nelerdir?

- Kriz geçirmek
- Kuvvetli baş ağrısının olması
- Vücudun çok yerinde şişlik ve ödem
- Görme duyusunun bozukluğu
- Karının mide kısmında ya da karaciğer kısmında ağrılar
- Belli bir süre bilinç kaybı olması

Eklampsi Teşhis (Tanı):

Eklampsi teşhisini koyduran buhramların (nöbetlerin) görülmesidir. Nöbetler görülmeden hiçbir zaman eklampsi tanısı yapılamaz.

Nöbet haricinde hangi bulgular olabilir: Karaciğerin enzimlerinde artmalar, platelet (trombosit) sayılarında düşüşler, tansiyonun oldukça yükselmesi, idrar vasıtası ile aşırı miktar protein atımı (proteinüri), idrar miktarınızda gözle görülür azalma (olüguri), idrarı hiç yapamama (anüri) görülebilen diğer teşhislerdir.

Eklampsinin tedavisi nedir?

Eklampsi adı verilen hastalığın kesin iyileşmesi için acil olarak doğumun gerçekleşmesidir. Size anlattığımız tüm belirtiler doğum bittikten hemen sonra hızla düzelmeye başlar. Yeniden nöbetleri engellemek amaçlı acilen doğum yapılması gereklidir.