Doğum yaptıktan hemen sonra kritik ve anlık sorunlar görülebilir. Bu sebeple lohusa asgari 24 saat müşahede altında tutulmalıdır.

Sık sık aralıklarla tansiyonlarının ölçümleri yapılmalı, nezif kontrol edilmelidir.

Kanama

Erken olan lohusalığın en mühim komplikasyonu kanama sorunudur. Normal doğum yapıldıktan sonra 500 mlden fazla nezif olması pekte iyi olarak kabul görmez. En mühim ve kritik nedeni atoni'dir.

Atoni doğum gerçekleştikten sonra rahmin kasılmaması ve dolayısıyla açıkta bulunan damarların kapanamamasıdır. Son derece aciliyetli ve yaşamı gözdağı eden bir durum olup, çok kısa bir sürede aşırı miktarda nezif ile karakterizedir.

Uygun ortamlarda gerçekleşmeyen doğumlarda, atoni gelişirse ve aciliyetli ameliyat gerekliliği yoksa annemiz kaybedilebilir. Bu sebeple evde gerçekleşen doğumlar son derece risklidir.

Tedavide öncelik olarak elle döl yatağı masajı yapılır ve damar yolu ile döl yatağı kasılmasını sağlayacak ilaçlar verilir. Eğer iyileştirme netice vermez ise aciliyetli bir ameliyat gerekebilir.

Emboli

Anne hayatını riske eden bir başka vaziyette amniyon mayii embolisidir. Burada bebeğin amniyon sıvısı annemizin kan dolaşımına geçiş yaparak akciğerler ve beyin gibi önemli organlara gitmekte olan damarlarda tıkanıklığa sebep olur . Anne çok az bir süre içinde hayatını yitirir.

Ne yazıkki teşhis ve tedavisi aşırı güçtür. Çağdaş obstetrideki en mühim anne vefat nedeni amniyon mayii embolisidir.

Enfeksiyonlar

"Lohusalık humması" adı verilen vaka doğum gerçekleştikten sonraki birinci 24 saat geçtikten sonra ortaya çıkan ve çok yüksek ateşle izliyen bir durumudur. En sık nedenler ise üreme , hacet yolları ve memelerin(göğüslerin) enfeksiyonudur. Doğumun uzaması, zarların biran önce açılması benzeri durumlar enfeksiyonun riskini arttırır.

En fazla görülen enfeksiyon döl yatağı içinin iltihaplanmasıdır Buna endometrit denir. Genel Itibariyle 3 . gün belirir ve ateş 40 dereceye dek çıkabilir. Löşi olabildiğince pis kokuludur. Bu olay insanın karın boşluğuna dek yaygınlaşabilir. Buna ise peritonit denmektedir.

Muayenede rahim olabildiğince duyarlı ve ağrılıdır. Enfeksiyonun kan yoluyla yayılması ortaya çıkar ise yaşamı riske eder.

Tedavide yatakta dinlenme, sıvı/akışkan desteği ve bu duruma uygun antibiyotik kullanılması önerilir.

İdrar yollarının enfeksiyonu

% 5 vakada ise hacet yaparken yanma hissi, kasık ve belin ağrıları, çok fazla ateş şikayetlerinin olduğu hacet yolu enfeksiyonu (İYE olarak adlandırılır) ortaya çıkabilir. Genel Itibariyle 2 . yada 3 . günlerde belirtilerini gösterir.

Vajinada meydana gelen yaralanmalar İYE riskini daha çok arttırır. Bu tedavide hastalığa uygun antibiyotikler tavsiye edilir.

Hamilelik öncesinde bulunan her türlü sistemik rahatsızlık lohusalık döneminden olumsuz olarak etkilenebilir. Bu sebeple lohusalık döneminde oldukça dikkatli olunmalıdır .