Kış aylarında pek başımıza gelmeyen fakat yazın sıklıkla karşılaştığımız isilik problemi bebeklerin ve annelerimizin korkulu rüyasıdır.

Memorial Ataşehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Özlen Kaya Çardak yaz sezonunda bebeklerde sıklıkla rastlanan isilik ve tedavi şekillerini bizlere anlattı.

İsilik yaz mevsimlerini hiç seviyor

İsilik, derimizde bulunan ufak ter gözeneklerinin tıkanması sonucunda ortaya çıkabilen deri döküntülerine denir. İsilikler sıcak havalarda veya bebeklerin çok sıcak yerlerde olduğundan dolayı daha fazla olabilir. İsilik veya diğer adı sıcak döküntüleri 1-2 aylık bebeklerde daha fazla rastlanabilen bir sorundur. İsilikler farklı şekillerde meydana gelebilir. Daha hafif olan isilik küçük ve kolayca patlayıp ince pullar oluşturan su kabarcıkları halinde görülür. Daha ağır vakalarda, kaşıntılı ve su toplayan kırmızı döküntüler oluşabilir. Bu döküntüler sıcakta karıncalanma veya kaşınma hissi yaratabilir. Döküntü birkaç gün sonra kaybolur, ancak yineleyebilir. İsilik genellikle yaz aylarında veya aşırı sıcak ortamlarda oluşur. Aşırı terlemeye neden olan kalın giydirilme, sık yıkanmama gibi nedenler de kolaylaştırıcı etki yapar.

Bebeklerinize çok kalın kıyafetler giydirmekten kaçının

İsilik genellikle yaz aylarında veya aşırı sıcak ortamlarda oluşur. Bebeklerin ciltlerinin hassas olması, hava sıcaklıklarının artması, bebek ve çocukların gereğinden fazla giydirilmesi isiliğe sebep olmaktadır. Aşırı terlemeye neden olan kalın giydirilme, sık yıkanmama gibi nedenler de kolaylaştırıcı etki yapar. Bebeklerin cilt yapısı ince olduğu için ve ısı değişikliklerine yanıtları daha zor olduğu için erişkinlere göre isilik daha sık görülür.

Sarı, açık tenli bebeklerin isilik riski daha çoktur

İsiliğin en fazla olduğu yer sürekli terleyen yerlerdir; Bebeklerin baş kısımlarında ve kıvrım olan yerlerinde daha fazla olmaktadır. Kızarmaya başlayan yerlerde belli bir süre sonra kaşınma ve iğnelenme hissi olur. Bebeğiniz eğer bu bölgeleri kaşımaya başlarsa kabuklanma ve enfeksiyon baş gösterebilir. Sarış ve açık tenli bebeklerde isiliğe daha sık rastlanır.

İsiliğe karşı önlemlerinizi alın!

·         Sıcak havalarda bebeklerinizi serin tutmaya çalışın.

·         Aşırı kalın ve sıkacak kadar dar elbiselerden kaçının.

·         Fazla nemlendirici iyi gelir düşencesiyle abartılı kullanmayın.

·         Bebeğiniz altını pisletince hemen değiştirin.

·         Belini çok sıkan naylon giysilerden kaçının.

·         Bebeklerinizin terli durmasından kaçının.

·         Terlediği takdirde terini emecek pamuklu kıyafetler giydirin.

·         Bebek sıcak ve havasız ortamlarda tutulmamalıdır.

·         Kışın yattığı odanın aşırı sıcak olmasından kaçınılmalıdır

·         İsilikle karşı karşıya kalan  bebeğe mutlaka her gün duş aldırın.

İsiliğin en iyi tedavisi sık sık banyo yaptırmaktır

Evinizin içinde sıcaklık yaz kış 24 derece oda sıcaklığında olmalıdır, bundan daha fazla sıcaklık olduğunda kış aylarında bile bebeklerde isilik riski vardır. İsilik için en büyük tedavi bebeğin iyi bir şekilde banyo yapılmasıdır. İsilik vücutta fazla durmaz bir kaç güne geçebilir. Ayrıca isilik bulaşıcı değildir. Aşırı kaşıntı ve yangın varsa doktor tavsiyesi ile krem kullanılabilir. Doğal ve temiz deniz suyu ile temas ter bezlerinin uçlarını açık tutacağından yaz aylarında aşıları tamamlanmış bebekler için önerilebilir. Aşırı şişman bebeklerin kıvrım olan yerlerinde isilik riski oldukça fazladır, bu bebeklerde duş olduktan sonra kıvrım yerlerine isilik olmaması için kremler kullanılabilir.