Bebekler 5 aylık olana kadar günde 15 saat civarında uymaları gerekir. Böyle olduğu için sadece gece değil gündüzde uymaları gerekmektedir.

Bebeklerin uyuması gereken sadece gece uykusu değil gündüz uykusuda bir o kadar önemlidir.

Bebeğinizin gündüz uykularında dikkat etmeniz gerekenler;

Bebeklerin gündüz uykusunda dikkat edilmesi gerekli bir nokta aç karnına kesinlikle uyutmayınız. Karnı aç olan bebekler uyusalar bile aç oldukları için uyur uyumaz bir süre sonra ağlayarak uyanacaklardır. En ideal olarak bebeğinizi emzirdikten sonra uyutmalısınız. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus bebekler gündüz uyudukları için ev ortamı sesli ve gürültülü olabilir. Bu yüzden bebeğinizi sessiz ve gürültüsüz odada uyutmaya özen gösteriniz. Çünkü bebekler seslere karşı hassas oldukları için bir süre sonra uyanabilirler.

Bebeğinizi büyütmeye başladıkça onu daha iyi tanıyıp uyuması sırasında nelerden hoşlanır? Hangi şeyler onu rahatsız eder? bu gibi sorulara karşı daha bilgili olacaksınız. Bebeğiniz hangi tür ortamlarda daha rahat uyuyor bunu iyi analiz ediniz. Çünkü bebeklerin gündüz uykularında buna dikkat edilmelidir. Bebeklerinizi kucağınızda uyutmamaya dikkat ediniz. Bunun nedeni kucağınızda uyuttuğunuz zaman başka bir yere koymak istediğinizde bebeğiniz uyanacaktır. Ayrıca bebeğinizin uyuyacak yerinide iyi seçmelisiniz. Sıcaklık bakımından ne fazla sıcak nede aşırı soğuk yerlerde uyutmayınız. Bebekler uyuma esnasında daha hassas ve korumasız olurlar bu nedenle bebeğinizin üstünü yazın hafif, kışın kalın bir örtü ile örtmeyi unutmayınız.