Bilhassa yeni dünyaya gelen bebeklerin uykuları mışıl mışıl değildir.

Yeni dünyaya gelen bebekler huzursuz adı verilen uyku durumu yaşarlar. Geliştikçe bu durum kısa bir süre sonra düzelir.

Huzursuz uyku halinde bebeğinizin uyku hali aşırı derin değildir. Hassas ve hafif bir uykudur. Uyku esnasında fazla fazla düşler görür, gördüğü düşler yüzünden bir oraya bir buraya doğru kıpırdanır. Uykusu da sürekli parçalanır. Nedeni daha şuan için derin sayılan uyku haline geçmemiştir. Bu manada yeni dünyaya gelen bebeklerin belirli bir zamana kadar uykularındaki düzen yetişkinlerden değişiklik gösterir. Bebeklerde görülen bu huzursuz uyku adı verilen uykuya RAM uykusu da denmektedir.

Bebeğinizin huzursuz uyku hali döneminde neler yapmalıyız

Eğer bebeğinizde bir başka sıkıntı yok ise ve ebeveyn bakımından huzursuz edici bir hal değil ise yapacakta fazla bir şey yok. Huzursuz uyku hali bu yaştaki bebeklerin genel özellikleridir. Geliştikçe huzursuz uyku hali zamanla kendini rahat bir uyku haline çevirecektir ve bebeğiniz uzun saatler boyunca huzursuzluk yapmadan sorunsuz uykuya dalacaktır. Genel Itibariyle bebekler 7 ile 8ci aydan sonralarda daha derin ve rahat uyku haline geçerler.

Bir Takım ebeveynler bebekleriyle ilk vakitler benzer odada kalmayı seçerler. Doğal olarak bebeğinizin bu rahatsız uyku hali baba ve anneyi yeterince huzursuz eder. Sürekli bebeğinizin mırıldanması ve hareketleri ile uyunmak onları yeteri kadar etkiler.

Aslında bebeğinizin her hareketinde kalkıp kucağınıza alıp bebek ile meşgul olmak onu kucağına almak, yeniden uyutmaya çalışmak gerekli değildir. RAM uykusu denen uykudan uyanan çocuk yeniden uyku durumuna geçecektir. Elbette eğer bebeğinizde bir başka sıkıntı yok ise. Bebeğinizde uzun süreli bir ağlama hali, ishal ve ateş buna benzer haller varsa doktora danışmak gerekmektedir.