İstatistiklere göre gebeliklerin büyük çoğunluğu başarıyla neticelenir. Bu doğumlarda sağlıklı bebekler olsa bile hamileliğinizde bazı risklere dikkat etmeniz gerekir.

Risk oluşturan en önemli faktörler önceki hamilelik dönemlerinizde yaşadığınız sorunlar, genetik ve dış etmenlerdir.

Gebelik yaşı: Annenin yaşı hamilelik için önemlidir. Bu nedenle 35 yaşındaki ve daha yukarısındaki anneler risk taşımaktadır. Bu anne adayların kromozomlarında çeşitli farklı gelişmelerin olması ihtimali büyüktür.

Annedeki sağlık problemleri: Anne adayının sağlık sorunları yaşaması fetusta riski artıran bir etkendir. Hamilelik sırasında veya öncesinde anne adayımızın sağlık problemleri yaşaması bebeğide etkilemektedir. Bir örnek verecek olursak şişman annelerin hamileliklerinde gebelik diyabet riski yani gestasyonel gebelik olması büyük ihtimaldir. Bu şekilde doğan bebeklerin iri ve kilolu gelişmesine neden olur.

Bir önceki hamileliğinizde düşük: Eğer anne adayımız hamileliğinden önceki dönemlerinde düşük yapmış ise yeniden düşük yapma riski diğerlerine göre daha fazladır.

Ailenin genetik etmenleri: Anne yada babanın aile geçmişlerinde kromozomlarda oluşan sayısal veya yapısal değişiklik, zeka geriliği tarzında sorunlar varsa bu yeni doğan bebeğide etkileyebilir.

Dışardan gelen etmenler: Hamilelik döneminde alınmaması gereken ilaçlar, sigara ve alkol kullanımı gibi etmenler de daha doğmamış bebeği etkilemektedir. Dışardan gelen bu zararlı etmenler bebeği etkilemenin yanı sıra erken doğum ve bebeğin düşmesine yol açabilmektedir.