Bayanların en önemli sorunlarından biri olan doğum sonrasında kilolarınızı atmak sandığınız kadar zor değildir aslında.

Doğum bittikten sonra birden çok bayan gebelik periyodunda aldığı fazlalıkları verememekten yakınırlar halbuki bu kilolarınızı atmak amacı ile biraz emek sarfetmek yetecektir.

Hamilelik periyodunda kilo artış oranı ne kadar olması gerekir?

Op. Doktor Remzi Aydın diyor ki klasik bir şekilde gebelik periyodu süresince 8 ile 12 kilo artışı normal bir şekildedir dense de, her bayanın gebelik öncesinde ağırlığı, metabolizması ve risk etmenleri farklı olduğu için sabit bir sınır koymak doğru bir tarz değildir. Her bayan için kişisel bir biçimde hesabı yapılmalıdır. Misal gebelik öncesinde 90 kilogram olan ve şeker hastalığı tehlikesi bulunan bir hamile için bu 6 ile 9 kilogram olabileceği gibi, oldukça zayıf hamile olan için 15 ile 17 kilo dahi huzursuzluk yaratmayabilir.

Doğumdan hemen sonra zayıflamaya başlamak kadını ne şekilde etkiler?

Operatör Doktor Remzi Aydın diyor ki doğum ile birlikte 4 ile 6 kilogram içinde kilo verdikten hemen sonra, şayet dosdoğru bir beslenme diyeti yapılır ise düzenli olarak ayda tahmini 1 ile 2 kilogram içinde verilebilir. Aklınızdan çıkarılmamalıdır ki  az miktarda vücuda kalori almak hem loğusanın sağlığı amacı ile zararlı olabilmektedir, aynı zamanda sütün azalmasına sebep olabilir.

Annenin doğum bittikten sonra az kaloriye sahip rejim yapması zararlımıdır?

Uzman. Doktor. Gökçe Günbey diyor ki dengeli ve yeteri kadar beslenmeyle annemiz hem kendisinin fizyolojik ihtiyaçlarını karşılamakta, bir taraftanda bebeğinin birçok açıdan gerekliliği olan annesinin sütünün yetecek kadar üretilmesini sağlamaktadır . Bu dönem içinde annemizin hem kendisinin sağlığı, bir taraftanda bebeğinin sağlığı açısından daha fazla enerjili ve proteinli besinler alması lazımdır.

Emziren annelerimizin emzirme periyodu süresince hergün enerji gerekliliklerine asgari 500 kalori eklenmesi gerekecektir. Hamilelik periyodunda normalden daha fazla kilo alan ve hamile olmadan önce de şişman olan annelerin emzirme periyodunda mineraller ve vitamin tüketimini dikkatlice takip ederek ayda 2 kg civarında kilo vermesinde bir mahzur bulunmadığı ve bu durumun süt üretimini aksi yönde etkilemediği söylenmektedir. Fakat emzirmenin rastgele bir periyodunda günlük 1500 kaloriden daha az rejimler kesinlikle uygulanması zararlıdır. Bu değerlerin altında olan enerji tüketilmesinin süt üretimini olumsuz etkilemesinin yanı sıra öteki besin öğelerinde de yetersizliğe sebep olacağı bilinmektedir.

Doğum gerçekleştiren anneler fazlalıklarını ne vakit atmaya başlarlar ?

Dyt. Şefika Aydın diyor ki annenin sütünü kullanan çocuk ilk 3 veya 4 ayda olağan bir gelişme belirtisi göstermektedir. 4 ay bittikten sonra gelişme hızı yavaş bir şekilde devam etmeye başlamaktadır. 6cı ay bittikten sonra da takviye besin kullanılmaya başlanmaktadır. Ülkemizde annelerimizin genellikle yavrularını 1,5 ile 2 yaşına dek emzirdikleri bilinir. Hamileliğinde aşırı kilo alan annelerimiz gebeliğin birinci Dört ayını atlattıktan hemen sonra toparlanma periyodu sonrasında rejim uygulayabilirsiniz.