Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Operatör Doktor Ebru Öztürk doğum sonrasında annenin adet düzenine ilişkili olarak şu verileri veriyor.

Olağan adet döngüsü ne şekilde işler? Adet görmenin bayan fizyolojisi amacı ile ehemmiyeti nedir?

Adet çevrimi veya siklus, son adet tarihinin birinci gününden önümüzdeki adet tarihinin birinci vaktine dek geçen süreci ve bu zaman arasında bayan bedeninde meydana gelen vakaları ifade eder. Bir adet çevrimi bayanda ekseri 28 gün sürmek ile beraberce 21 ile 35 gün arasında normalin alt-üst sınırlarıdır.

Adet çevrimi sırasında beynimizde, yumurtalıklarınızda ve rahim iç katmanında ilginç olaylar meydana gelmektedir. Beynimizden salgılanan hormonların yumurtalıklardan birisini uyarması ile başlangıcı oluşturan aşama, uyarılan yumurtalıktan döllenmeye hazır bir yumurta hücresinin serbestleşmesine sebep olur, bu sırada rahim iç tabakası da kendini mümkün bir gebeliğe hazır eder. Döllenme gerçekleşmediğinde serbest kalan yumurta hücresinin ömrü biter ve hamilelik için hazırlanmış rahim iç katmanının adet kanaması ile dışarı atılmasını takiben yeni bir adet çevrimi başlar.

Adet kanamasının maksadı her adet döngüsünde oluşabilecek mümkün bir hamileliğin yerleşebilmesi ve olumlu durumlarda gelişim sağlaması amacı ile rahim iç katmanının hazırlanması olarak düşünülebilir.

Gebelikte niye adet gerçekleşmez ?

Gebelikte, emzirme döneminde ve menopoz hallerinde adet kanaması gerçekleşmez. Bu periyotlarda yumurtlama olmadığından dolayı adet oluşmaz.

Doğumdan sonra ilk adet genel olarak ne zaman görülür?

Doğum sonrası regl kanamasının başlama zamanı, emzirmeyle ilişkilidir. Doğum yapmış ve emziren annelerde daha geç, emzirmeyenlerde ise daha kısa süre sonra adet kanamaları başlamaktadır.

Yalnız burada dikkat edilmesi gereken hususlar; doğumundan sonraki kanamayla adet kanamasını karıştırmamaktır. “Loşia” olarak bilinen bu kanama, normal adet kanamasından biraz daha fazla olur ve altı hafta devam edebilir. Lohusalığın ilk günlerinde, kırmızı rekte olan bu akıntı, daha sonraki günlerde pembeye, kahverengiye ve daha sonra sarımsı beyaz renge döner. Loşia sona erdikten sonra emzirmeye devam ediliyorsa adet kanamasının başlama süresi daha geç olabilir. Bunun nedeni emzirme nedeniyle salgılanan hormonlardır.

Adet kanaması, genellikle doğumdan sonra 8-16. haftalar arasında yeniden başlar ama biraz önce de belirttiğim gibi  kanama emzirmeye devam ediliyorsa büyük oranda gecikir. Bebek yalnız anne sütü ile besleniyorsa, genellikle ilk 6 ayda adetlerin başlaması veya başlar ise de  düzenli olması beklenmez. Bu durumda telaşlanmamalısınız, zamanla kanamalarınız düzene girecektir. Bazen 18 aya kadar başlamayabilir. Hiç emzirmeyen annelerde ise adet kanaması, doğumdan sonraki 4-8. haftalarda başlar.

Bu dönemdeki adet düzensizliği birçok değişkene bağlı olabilir. Emzirme sıklığı, emzirme süresi ve bebeğe ek besin verilip verilmediği gibi….

Doğum sonrası adet düzensizlikleri dediğimizde ne anlaşılır?

Lohusalık dönemi bittikten sonra düzenli adetlerin (21-35 günde bir) görülmemesi durumunda adet düzensizliğinden bahsedebiliriz. Üstte de belirttiğim gibi bebek emzirmesinin devam edip etmemesi, emzirme sıklığı, emzirme süresi gibi bir çok neden bu duruma sebep olabilir.

Ne zaman ve hangi belirtiler olursa doktora gitmeli?

Öncelikle lohusalık dönemi bittikten sonra her doğum yapan kadının doktoruna başvurup gebelik sonrası normal jinekolojik muayenesini olması , smear aldırması, korunma yöntemleri hakkında bilgi alması mutlaka gereklidir. Daha sonra eğer herhangi bir problem olmazsa yılda bir kez jinekolojik muayene mutlaka tekrarlanmalıdır. Eğer bu süre zarfında emzirmediği halde adet düzensizliği yaşanıyorsa veya emzirme döneminde şiddetli kanama gibi problemler yaşıyorsa mutlaka doktoruna başvurmasında fayda vardır.