Hamile olanlar için diş sorunu büyük kabustur.

Gebelik ile insan vücudu birçok farklı değişime maruz kalır bunlardan biride hassas olan dişlerimizdir. Anne daha doğmamış bebeğini düşünmekten kendi diş bakımını unutabilir. Bu durum anne adayımızın dişlerinde çürümeler ve ağrılara neden olabilir.

Hamileliğin etkisi ile artan kusmalar da dişlerde olumsuz etkiler yaratmaktadır. Gebelik ile tükürükte artan asit miktarlarıda dişlerin zarar görerek çürümesine sebep olur. Bunun nedeni dişlerin bakterilerin salgıladıkları asit ile zayıf düşüp yumuşamasıdır. Yumuşayan dişler hassas olur ve zarar görmesi kolaylaşır.

Hamile kalmayı planlayan anne adayları ağız sağlıklarına dikkat etmeli ve diş doktorunun kontrolünden geçmelidirler. Ayrıca diş hekiminden ağızlarının sağlığı için yararlı ve zararlı şeyleri öğrenmelidirler. Bunu yapmaları hem kendileri hemde bebeklerinin sağlığı için oldukça önem arz etmektedir.

Gebeliğin ilk 3 ayı: Hamileliğin ilk üç ayı gebeliğin en hasas olduğu aylardır. Fazla müdahale düşük yapmanıza neden olabilir. Ancak çok ağrıyan ya da müdahale uygulanmaması sonucunda daha zararlı sonuçlar olacaksa mutlaka diş hekimine gidilmekten kaçınılmamalıdır.

Gebeliğin ikinci 3 ayı: Doğuma kadar ertelenmeyecek müdahaleler bu dönemde yapılması uygundur.

Gebeliğin üçüncü 3 ayı: Doğumun oldukça yaklaştığı dönemdir. Acil bir durum olmadığı sürece dişlerinizi çektirmeyin yada müdahalede bulunmayın.