En uygun ve ideal doğum methodunu merak edenler için hazırlanmış özel makalemiz için haberi okuyunuz.

En uygun doğum methodu hangisidir, nedir ?

Ebeveyn adayları hamilelikte genellikle en uygun doğum stiline kararlaştırma üzerine kafa yoruyorlar. Anne olacaklar genellikle, yakın çevrelerinin de etkisiyle uygun doğum metodu hususunda hatalı verilere de ulaşabiliyorlar. Normal doğum, sezeryan ile doğumdan daha üstündür veya daha kötüdür gibi bir kanıya karar veremeyiz. Her iki durumunda kendine has yararları ve zararları bulunmaktadır.

Bir anne olacak bayanın hangi metot ile doğum yapacağına ne şekilde karar verilir?

Doğum stiline, hekim ve hastalığı olan kişinin beraberce karar vermesi gereklidir. Hamilelik izlenmesini yapan hekim, 36cı ve 37ci haftada doğum stili hususunda bir analiz yapar. 37ci haftada bebeğin gelişi baş kısmından ise, doğum kilosu 4000 gr altında ise, bebeğinizin benzeri rahim ağzını kapamıyor ise, vajinal kontrolde çatı darlığı denen durum bulunmamış ise, normal doğum yöntemi planı yapılabilir ve beklemeye geçilebilir.

Doğum metoduna kararlaştırmak amaçlı beklenmesi gerekli olan bir zaman var mıdır?

40. haftaya arasıra da 40 hafta + 7 güne kadar normal şekilde doğum süreci beklenebilir. Şayet sezaryen yapılacak ise, daha önce sezaryen için zaman verilir.

Diyabeti bulunan bir anne olacak kadın adayı hangi metodu seçmesi gerekir?

Diyabetin var olması doğum stilini etkilememekle birlikte, diyabete bağımlı irice bir bebek normal şekilde doğumu engelleyebilir. Ayrıca diyabetle beraberce yüksek tansiyon, bebekte gelişmesinde gerilik, plasental yetmemezlik hallerinde doğumu sezaryen vasıtası ile yapmak gerekli olabilir.

Üst üste düşük yapan anne adayları ne yapmalıdır?

Üst üstüne düşük yapan annelerimize rastgele bir kromozomal anomalisi veya kanda pıhtı oluşma meyilleri bulunup bulunmadığını belirlemek amacı ile ileri tahlil ve analizler uygulanır.  Annenin immün düzeninin vücudunda bebeği isteyip istememesi hakkında analizler vardır. Şayet bir huzursuzluk saptanır ise, buna yönelik ilaç iyileştirmesine başvurulur.

Tüp bebek metodu ile hamile olanlar hangi metot ile doğum yapmalıdır?

Tüp bebekle oluşan hamilelik, doğum stilini etkilemez. Tüp bebek gebeliği denilince akıla ilk  sezaryen gelmesine karşın, ideal olaylarda normal şekilde doğum da yapılabilir.

Doğum metodlarının uygun ve aksi tarafları nelerdir?

Her şey rayında gidiyor ve normal şekilde doğuma engel olacak tıbbi bir zaman belli olmuyorsa, doğum metodlarını mukayese etmek gereksizdir. Bayan vücudunda bulunan doğum programı, bebek ve anne için en sağlıklı olanıdır. Ancak, gerek duyulduğunda sezaryen yaşam kurtarıcı bir ameliyattır. Misal; naturel yollardan hamilelik sağlanamıyorsa yanlız o vakit tüp bebek işlemleri uygulanır. Doğum amacı ile sezaryen ile doğumuda bu mantıkla seçim yapmak gereklidir. Günümüzde ne yazık ki, lüzumsuz artan sezaryen oranlarında anne olacakların korkuları, telaşları, ciddi rol oynamaktadır. Doğum gibi bebek ve anne için aşırı hususi bir yolculuğun keyfi, gereksiz müdahalelerle kaçırılmasın diye, annelerle hususi çalışmalar yapılır. Bu vaziyette, gerekli olduğunda sezaryen uygulanabileceği itimatı anneleri rahatlatır. Her şeye rağmen doğum ağrısı fikrinden rahatsız olan anne olacaklar için epidural analjezi uygulanarak, anne olacak bayanın normal şekilde doğum şansı yükseltilir.

Suda doğum metodu da bir yöntem midir ?

Su ile doğum yönteminde, suyun rahatlatıcı etkisinden yararlanılarak doğum zamanı gerçekleştirilmeye çalışılır. Suda doğum yöntemi çok yep yeni bir doğum yöntemidir. Bu uygulama ile alakalı şuan için yeteri kadar bilimsel verilere ulaşılmamıştır.