Vajina daraltma ameliyatları kadın doğum doktorları veya plastik cerrahlar tarafından yapılabilir. Vajina daraltma operasyonu bir fonksiyonel ameliyattır.

Vajinanın estetiğini düzeltici bir ameliyat değildir. Vajina daraltma operasyonu kesili bir operasyondur. Bu kesiler normal bilinen yöntemlerle yapılabilir veya lazer uygulaması yapılabilir. Vajina daraltma operasyonu 1-1,5 saat arasında sürebilir. Vajina daraltma operasyonlarında isteğe bağlı olarak lokal veya genel anestezi yapılabilir.

Vajina genişleme sonrasında erkeğin cinsel ilişkiden daha az zevk aldığı bilinen bir şeydir. Çünkü kasların kasılması ve vajinanın dar olması erkeğin cinsel ilişkiden aldığı zevki artırır. Kadınlarda ise durum değişiktir. Bazı kadınlar vajina genişleme sonrasında cinsel ilişkiden aldıkları zevkin değişmediğini ancak eşlerinin yeterince memnun edemediklerini düşündükleri için bundan dolayı mutsuz olduklarını ifade etmektedirler. Çünkü cinsel ilişki sırasındaki mutluluk birlikte alınan bir mutluluktur yani hem erkeğin hem kadının aynı şekilde zevk almasıdır. Kadın erkeğin zevk almadığını hissettiği zaman kendisinin de orgazmının azaldığını ifade etmektedir. Bu sebepten dolayı kadınlarda vajina daraltılması sonucunda daha çok psikolojik olarak erkeklerde ise fiziksel olarak cinsel ilişkiden alınan zevkin arttığını ve orgazmın daha kaliteli bir orgazm olduğunu söyleyebiliriz.