Biz kadınlar için oldukça zorlu geçen regl döneminin tatile zamanına ya da düğün arifesine denk gelmesi oldukça can sıkıcı bir durum.

Ancak artık bunun için hayıflanmamıza pek de gerek yok. Doktorunuza danışarak başvurabileceğiniz regl geciktirme yöntemleri bu konuda size yardımcı olabilir.

Regl geciktirme yöntemleri
Bu konuda başvurabileceğiniz iki yöntem bulunuyor. Birincisi doğum kontrol hapları bir diğeri de progesteron hormonu içeren ilaçlar. Eğer hali hazırda doğum kontrol hapı kullanıyorsanız, ilacınız bittiğinde ara vermeden ilaç kullanmaya devam ederek regl tarihinizi geciktirebilirsiniz.

Regl geciktiriciler nasıl kullanılmalı
Regl geciktiriciler aracılığıyla alacağınız progesteron hormonu, rahim duvarında dökülmek için bekleyen artıkların dökülmesini geciktirecek, böylece siz de tatilin ya da düğününüzün tadını çıkarabileceksiniz. Ancak ilaca başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Regl geciktiricinize bir önceki regl tarihinizden yaklaşık 3-5 gün önce başlamanız doğru olacaktır.
Regl geciktiricilerin dozu ve kullanım süresi
Regl tarihinizden 3-5 gün evvel kullanmaya başlayacağınız ilacınızı günde iki kez sabah ve akşam kullanmanız yeterli olacaktır. Herhangi birini almayı unutursanız, gün içinde mutlaka ilacınızı içmelisiniz. Alacağınız ilaç vücudunuza ekstra hormon yüklemesi yapıyor olacağı için, kullanım süresi bir hafta, maksimum 10 gün kadar olmalıdır. Ayrıca bir yıl içinde bir ya da iki kez kullanılması uygun olacaktır.

Regl geciktiricilerin yan etkileri
İçeriğindeki progesteron hormonu sebebiyle regl geciktiriciler kullanıldıkları süre içinde su tutulması, ödem ve sinirlilik hali gibi etkiler gösterebilir. Eğer ilacı kullanırken aşırı baş ağrısı, kilo artışı ya da su tutulması görülürse ilacı kesmeden mutlaka doktora danışılması gerekir. Ayrıca karaciğer hastalarının, aşırı kilo fazlası olanların ve sık sigara içenlerin bu tarz ilaçlar kullanmaları da önerilmemektedir.

Tekrar ne zaman regl olunur?
İlaç alımı bittikten yaklaşık üç dört gün ila bir hafta arasında tekrar regl olmaya başlarsınız. Eğer olmazsanız mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Ayrıca ilaç kullanımından sonraki ilk reglinide aşırı kanama görülebilir. Bir sonra ilaçsız reglinizde bu durum normale dönecektir.