Çocuğunuz üç yaşına girdiyse, fırsat verildiği zaman, çok sosyal bir yaratık olacak demektir.

Bu yaşta arkadaşlığın, oyun oynamanın değerini kavrar; diğer çocuklarla iletişim sağlamasına yarayacak yeterlikte motivastona ve dikkate sahiptir. Hatta, sizin cin ufaklık; başkalarının duygularını anlayıp, sahip oldukları hakları bile anlar. Tabii ki diğer insanların haklarına ya da duygularına sürekli saygı duymasını bekleyemezsiniz bu yaştaki bir çocuktan ancak en azından onların var olduğunu bilir. Empati kurma yetisindeki bu artış, onu fevkalade sempatik kılar. Çocuğunuz ilk defa alıcı olduğu kadar vericidir de.
Yakınındakilerle kurduğu sıcak ilişkiler, onun sosyal rol ve davranışlara merakını arttıracaktır. Bilin bakalım, bu merakını ilk kimde giderecek?

Evet, doğru tahmin ettiniz!

Okul öncesi çağını süren çocuğunuz eşinizi ve sizi dikkatle izler; sizi hem bir çift hem de kadın-erkek olarak ayrı ayrı inceler. Gerek sizi gerekse etrafınızdakileri izleyerek kopya ettiği şunlardır:

  • Eşinize nasıl davrandığınız
  • Sizinle aynı yaştaki yetişkinlere nasıl davrandığınız
  • Çocuklara nasıl davrandığınız
  • Yabancılara ve tanıdıklara nasıl davrandığınız
  • İş ve aile sorumluluklarını bir arada nasıl yürüttüğünüz
  • Başkalarıyla anlaşmızlıklara düştüğünüzde sorunu nasıl ele aldığınız

Henüz yaptığı gözlemleri olduğu gibi kabul eder. Eleştiri sonra gelecek. Dolayısıyla tanık olduğu davranışları “normal” olarak kaydeder.

Bu yaşta cinsel konular da önem kazanır. Artık kız ya da erkek olduğunun farkındadır. Kız ve erkeklerin tuvaletlerini yapmalarındaki ve cinsel bölgedeki farklılıklar dikkatlerini çeker. Erkeklerin ve kadınların davranış özelliklerini yakından incelerler. Bu gözlemleme, analiz ve taklit etme cinsiyet farkındalığının doğal bir sürecidir.