Kış ayları sebze tüketimi için vazgeçilmez zamanlardır.

Ancak günümüzde çocuklar abur cubur tüketiminden, hazır gıdalardan sebze tüketmeye ne yazık ki fırsat bulamıyorlar. Ayrıca sevmediklerini öne sürüyorlar.

Uzmanlar genel olarak kış mevsimin de çocukların sevdiği sebzelerin çok az olduğunu belirtirken, çocuklarımıza bu sebzeleri zorla yedirmeye çalışmak yerine sebzeleri farklı şekillerde sunarak yedirmeye çalışmayı öneriyorlar.

Örneğin; Kereviz yemeğini sevmeyen ve yemeyen bir çocuğunuz varsa kerevizi çocuğun önüne yemek şeklinde değil onu rende yapıp yoğurda karıştırarak ve içerisine biraz da ceviz ekleyerek çocuğun önüne getirmek ve yine ıspanak yemeyen çocuk için ıspanağı börek harcı olarak kullanıp poğaça ve yahut krep olarak yapılması çocukların bu sebzeleri sizi zorlamadan tüketmesini sağlayacaktır. Bu taktiği ıspanağı da az yağda soteleyip yoğurtlayarak da verebilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz tabaklarda ki sunumun görselliği de çocuklar için oldukça büyük öneme sahiptir. Çeşitli figürasyonlar kullanarak da çocuklarınızın iştahını kabartabilir.

Diğer yandan vücudunuzun ısı dengesini sağlamak için bolca sıvı tüketimi çok önemlidir. Yeterli miktarda sıvı tükettiğimiz taktirde vücutta oluşmakta olan zararlı öğelerin atılması, vücudun düzenli çalışması hususunda çok faydası olacaktır. Bu yüzden her gün mutlaka (yetişkinler için)  2-2,5 litre yani 12 su bardağı kadar suyu tüketmekte fayda vardır. Yine sıvı ihtiyacının karşılanması için ıhlamur, açık çay, kuşburnu gibi içecekleri de tercih edebilirsiniz.