Uzmanlar sınav dönemlerinde hafızayı güçlendirici, konsantrasyonu arttıracak besinleri şöyle açıklıyor ve öğrencilere tavsiyelerde bulunuyor.

* Güçlü bir bellek istiyorsanız haftada iki gün balık yiyin: Sevdiğiniz balık türünden haftada iki gün tüketebilirseniz omega 3 faydalarından ve hafızayı güçlendirici etkisinden faydalanırsınız. Eğer balık yemiyorsanız balık yağı tabletlerini deneyebilirsiniz.

Ekmeği öğünlerinizde bulundurun: Ekmeğin de içinde bulunan B vitamini stresi önler ve rahatlatmayı da sağlar. Özellikle sınav zamanlarında ekmeği tüketmeye ve azaltmamaya önem vermelisiniz.

Hafıza için yeşil sebze yemek şart: Hafızayı güçlendirmek ve kolay hatırlamayı sağlamak için havuç ve yeşil yapraklı sebzeler tüketilmelidir. C vitamini almak için de portakal suyu, çilek ve kivi önerilir.

* Öğünlerinizi ertelemeyin: Dengesiz ve düzensiz beslenme, aşırı şekerli yemek, uzun zaman aç
durmak hafızayı olumsuz etkiler. Bu yüzden sınav zamanlarında asla öğün atlanmamalıdır.

Her gün mutlaka ceviz tüketin: Ceviz, badem, fındık zengin vitamin ve mineralleri açısından çok önemlidir. Her gün tüketilmelidir.

Biraz çikolata yemek stresi azaltmaktadır: Çikolata ve başarı arasında birebir bağlantı bulunmamaktadır. Fakat çikolata yemenin stresi azalttığı söylenmektedir. ( Tabi aşırıya kaçmamak şartı ile )