Cinsel ilişki esnasında bayanın acı hissetmesi, ruhsal olabileceği gibi bir takım rahatsızlıkların da belirtisi olabilir.

Ağrılı bir cinsel birliktelik, bayanların büyük bir kısmında sıklıkla karşılaşılan bir problemdir. Problemin kaynağının çoğunlukla da ruhsal kökenli olduğu söyleniyor. Fakat uzman kişiler, ağrılı bir cinsel ilişkinin altında yatan nedenlerin farklı şeyler olabileceğini bildiriyor.

Bu vaziyetin her cinsel birliktelik esnasında tekrar etmesi durumunda, kadın belli bir zaman sonra sevişmekten haz duymamaya ve eşiyle cinsel temas kurmaktan kaçmaya başlıyor. Her geçen gün bayanın bu isteksizlik duygusu eşler arasında ciddi sorunlar yaratıyor.

Tıp dilinde ağrılı cinsel ilişki olarak isimlendirilen disparoni, anatomik olarak çeşitli sebeplere bağlı bir şekilde gerçekleşebildiği gibi, yumurtalık kistleri gibi bir takım hastalıkların belirtisi de olabiliyor. Uzman hekimin problemin temel sebebini bulup gerçek teşhis koyması zaman alabildiği için çiftler arasındaki problemin giderilmesi de uzun sürüyor.

Problem, çoğunlukla cinsel ilişki esnasında ağrının olduğu yerdeki bir problemin habercisidir. Fakat kadın hastalıkları dışarısında kalan sindirim sistemi hastalıkları, kas ve iskelet hastalıkları, böbrek ve idrar yolları hastalıkları gibi rahatsızlıklar da ağrı yapabilir. Buna bağlı olarak ara ara kadın doğum uzmanının yanısıra diğer uzmanların muayenesine de ihtiyaç vardır. Erken davranıldığı takdirde, ileride daha mühim problemlerle karşılmaktan kurtulmak mümkündür .